Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům...

Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům průmyslových světel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šikana bez trestu. Prosperující Trevos čelí počtvrté insolvenci

  • 40
Za loňský rok vydělali padesát milionů korun, letos čekají zlepšení všech ekonomických ukazatelů nejméně o pětinu. Přesto výrobce průmyslových svítidel Trevos čelí opět insolvenční šikaně. Počtvrté během dvou let na něj podali údajní věřitelé insolvenční návrh.

Zatím poslední návrh podala pražská společnost Download, jejímž jednatelem i stoprocentním majitelem je pětadvacetiletý Rumun Daniel Pintea. O vyhlášení konkurzu usiluje u brněnského krajského soudu, ačkoliv Trevos sídlí v Turnově a spadá pod kralovéhradecký obchodní soud. Ten už nedávno další pokus o insolvenci zrušil. 

„Rukopis je stále stejný a nečinnost policie přetrvává již tři roky. Pokud si státní zastupitelství nepřizná, že jde o organizovaný zločin a pokud šikanózní insolvenční návrhy nebudou vyšetřovány a tvrdě postihovány, zvykněme si na to, že podnikatelské prostředí v našem státě neexistuje,“ říká jeden ze spolumajitelů Trevosu Vilém Šulc.

Podle Trevosu je základem vymyšlená pohledávka, která neexistuje. Pintea v insolvenčním návrhu uvádí, že si Trevos od Downloadu půjčil milion korun, které nesplatil. Download má přitom základní jmění dvě stě tisíc korun, obrat Trevosu loni přesáhl půl miliardy korun. Součástí návrhu jsou ještě dvě další údajné faktury za reklamní materiály a pronájem bytu v Praze. Podle Trevosu jsou vymyšlené. Materiály měla dodat firma Hiramon Group z Kaplice, jejími společníky jsou občané Bangladéše. 

Není ani jasné, proč se Download obrátil na soud v Brně, který není místně příslušný. Vyjádření firmy není možné zjistit, na adrese uvedené v obchodním rejstříku nikdo takový ve skutečnosti nesídlí.

Soudy mohou šikanózní návrh shodit za pár hodin

Stát přitom o insolvenční šikaně ví. Ministerstvo spravedlnosti ale problém stále analyzuje a řeší, co s ním dál. Soudy v posledních dnech přitom ukázaly, že šikanózní návrhy jsou schopné shodit ze stolu během několika hodin. Například v případě insolvenčního návrhu na Doosan Škoda Power plzeňský soud návrh odmítl za pět a půl hodiny. Brněnský soud zatím nerozhodl.

„Podle zákona lze insolvenční řízení zahájit jen na návrh; zahajuje se dnem, kdy insolvenční návrh dojde věcně příslušnému soudu. Jde o formální povinnost. Následně se soud začne věcně zabývat návrhem samotným,“ vysvětlila mluvčí brněnského soudu Lenka Smutná Polachová. 

Předchozí insolvence Trevosu byla zrušena v únoru, údajní věřitelé se odvolali k Vrchnímu soudu. Podobným případům se stejnými navrhovateli čelili v minulosti i konkurenti Trevosu, společnosti Halla a Hormen.  V případě Hally do případu podle insolvenčního rejstříku už vstoupilo Městské státní zastupitelství v Praze.