Za loňský rok vzrostl podle průzkumů trhu ArcView a New Frontier legální prodej konopí o 17 procent na 5,4 miliardy dolarů.

Za loňský rok vzrostl podle průzkumů trhu ArcView a New Frontier legální prodej konopí o 17 procent na 5,4 miliardy dolarů. | foto: AP

Američané mají marihuanovou burzu. Zákony ale drogový byznys komplikují

  • 9
Trh s marihuanou má v Spojených státech hodnotu pět miliard dolarů. Toho si všiml i Steve Janjic, zakladatel elektronické burzy s konopím Amercanex, která v současnosti obchoduje se 45 až 68 kilogramy drogy týdně. Drogu v USA užívá na 20 milionů lidí, ne ve všech státech unie je však legální.

Byznys s marihuanou není v USA snadný a rozvoji trhu brání právní předpisy, které se v jednotlivých amerických státech liší. Spoluzakladatel marihuanové burzy Amercanex Steve Janjic a další pionýři v oboru přesto vidí marihuanovou budoucnost pozitivně. Jednotlivé americké státy látku postupně legalizují nebo alespoň netrestají její držení. Průzkumy veřejného mínění navíc uvádějí, že Američané čím dál víc chtějí, aby marihuana byla legální stejně jako pivo, uvedla agentura Bloomberg.

Podle někdejšího šéfa americké komoditní burzy Nymex Richarda Schaeffera snese elektronické tržiště s marihuanou Amercanex srovnání s klasickou surovinovou směnárnou. „Vnímáme ji jako hlavní spojnici mezi kupujícími a dodavateli,“ řekl Schaeffer, který nyní sedí v představenstvu společnosti Amercanex.

Amercanex není jediná firma, která v obchodu s touto rostlinou vidí potenciál. Už tři měsíce před ní založil šestadvacetiletý Sohum Shah obdobný projekt Cannabis Commodities Exchange (CCE). Ta zatím působí pouze ve státě Colorado, který v roce 2012 jako vůbec první americký stát drogu legalizoval pro rekreační užití.

Byznys na hraně zákona

Právní překážky jsou zatím ale četné. Pro obchodování je nutné, aby byl produkt na trhu standardizován. Zákazníci musí vědět, co kupují. Látka se tak na rozdíl od tradičních surovin jako olej nebo obilí vyskytuje na trhu v různé ceně i kvalitě.

Amercanex uvádí, že jeho zákazníci rozhodně nekupují zajíce v pytli. Marihuanová burza totiž posílá svůj produkt na laboratorní posouzení a výsledky zveřejňuje.

Vituální kanabisová tepna se ale potýká i s dalšími komplikacemi. Kupující a prodávající totiž musí být ve stejném státě, protože obchod mezi jednotlivými státy americká vláda reguluje. Prodej a držení marihuany je federální zločin, stejně jako posílání rostliny přes hranici. Americanex tak musí spojovat strany výhradně v rámci jedné právní jurisdikce a federální zákony činí tento byznys stále velmi riskantní investicí.

V Coloradu byli například dodavatelé na marihuanovou burzu nuceni do ledna 2015 vypěstovat to, co prodali, a pro většinu se situace stále nezměnila. „Jediný způsob, jak můžete být na tomto poli úspěšní, je pěstovat vlastní rostliny,“ říká Bruce Nassau, výkonný ředitel pěstírny Tru Cannabis, která drogu na své farmě pěstuje v pěti podlažích. „Pokud nakupujete od velkovýrobců, máte problém.“

Obchodníci v Oregonu a na Aljašce mohou použít své suroviny, obyvatelé Washingtonu mají ale smůlu, zde byla marihuana legalizovaná v roce 2014.

Obchod s marihuanou je zábava, říkají investoři

Amercanex začínal v roce 2014 s 20 tisíci kusů akcií. Ačkoliv osm tisíc z nich soplečnost postupem času stáhla, sedm tisíc je stále na prodej. Akcie se zpočátku prodávala za 2 500 dolarů, nyní stojí 10 000. Sedm tisíc akcií je stále volných.

Dixie Brands Inc. výrobce tetrahydrocannabinolových produktů sídlící v Denveru vstoupil do majetkové struktury společnosti loni. „Díky marihuanové burze můžeme efektivně distribuovat svůj produkt,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Tripp Keber. „Vnímáme příchod nových hráčů na trh, což jen potvrzuje naše rozhodnutí do společnosti Amercanex vstoupit,“ řekl Keber. Pro mnohé je vstup na zcela nový trh adrenalinovou záležitostí.

Za loňský rok vzrostl podle průzkumů trhu ArcView a New Frontier legální prodej konopí o 17 procent na 5,4 miliardy dolarů. Pokud by tak každý americký stát marihuanu legalizoval, tržby by mohly vzrůst až na 36,8 miliard.

O legalizaci marihuany nyní usiluje i nejlidnatější stát americké unie Kalifornie, kde nadšenci v rámci kampaně sbírají podpisy pro listopadové tajné hlasování. „Kalifornie je pro nás velmi důležitá, vytváří se zde největší trh na světě,“ uzavřel spoluzakladatel společnosti Amercanex Janjic.