Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Lidé nejvíce dluží bankám a operátorům. Trh s vymáháním dluhů stagnuje

  • 7
Češi nejčastěji dluží bankám, operátorům a pojišťovnám. Průměrná výše dluhu loni mírně stoupla téměř na 14 tisíc korun. Trh s vymáháním dluhů ale stagnuje, loni řešil pohledávky za 22,4 miliardy korun.

Vyplývá to z průzkumu Asociace inkasních agentur a společnosti Ernst & Young. Inkasní agentury jsou jakousi zastávkou na cestě dluhů, které se obchodují a míří od bank a dalších věřitelů až k exekutorům.

Loni podle průzkumu firmy, které se zabývají vymáháním pohledávek, zpracovaly dluhy za 22,4 miliardy. Nazpět pro věřitele se podařilo získat 6,7 miliardy, některé tyto dluhy jsou však zřejmě starší než loňského data. Průměrně lidé dlužili 13 793 korun.

„Po výrazném propadu trhu v roce 2013 jsme ani pro loňský rok neměli žádné optimistické vyhlídky. Čísla z průzkumu naše předpoklady potvrdila, ale lze hovořit spíše o stagnaci, než o dalším propadu,“ uvedl Vladimír Gazárek, prezident Asociace inkasních agentur.

Předloni agentury řešily dluhy za 23 miliard. Právě v roce 2013 nastal silný meziroční propad, v předchozích dvou letech bylo totiž číslo 30 miliard korun. Důvodem změny byla větší obezřetnost ze strany bank a dalších věřitelů, kteří si více začali hlídat, komu půjčí peníze. Zejména finanční domy tou dobou zápolily s dopady finanční krize.

Na cestě dluhů mezi inkasní agenturou a exekutorem ještě stojí advokát, který vydá platební rozkaz a pokud dlužník neuposlechne, podává žalobu. Zhruba tři až čtyři měsíce trvá, než se na začátku pohledávka dostane k vymahačské firmě například z banky nebo pojišťovny, které dojde s dlužníkem trpělivost.

Podle minulých průzkumů více než pětina pohledávek míří k vymahačským firmám z bank, další pětina od mobilních operátorů a více než desetina putuje z pojišťoven.