Karel Komárek čeká na každé vítkovické zakolísání. Kdyby jejich dluhy rostly a nespokojení věřitelé by je začali prodávat na finančním trhu, KKCG by je mohla skupovat.

Karel Komárek čeká na každé vítkovické zakolísání. Kdyby jejich dluhy rostly a nespokojení věřitelé by je začali prodávat na finančním trhu, KKCG by je mohla skupovat. | foto: MF DNES

Tři dcery holdingu Vítkovice bojují s problémy. Nahrává to Komárkovi

  • 6
Několik dceřiných firem skupiny Vítkovice Jana Světlíka má finanční potíže, úpadek ale v největší domácí strojírenské skupině nehrozí. Tak lze shrnout závěry mimořádné valné hromady, která se ve čtvrtek v Ostravě konala na žádost minoritního akcionáře Vítkovic - holdingu KKCG Karla Komárka. Ten ve Světlíkově skupině drží 11,4 procenta a s majoritním vládcem Vítkovic je v permanentním sporu.

Komárkovi lidé už delší dobu vyjadřují znepokojení nad vývojem v české strojírenské jedničce. Čtvrteční schůzi akcionářů svolali oficiálně proto, aby získali detailní informace o vítkovickém hospodaření. Jejich krok vyvolal konflikt: vítkovičtí šéfové jej vnímají jako pokus o vyzrazení obchodního tajemství.

„Je to nemravné, KKCG velmi dobře ví, že porušení důvěrnosti je pod sankcí a ve slušném obchodním světě nemyslitelné,“ prohlásil v tiskovém prohlášení Jan Světlík. Ten se akcionářské schůze neúčastnil, hlavní slovo na ní držel člen představenstva Vítkovic Pavel Filipčík.

Informace jsou citlivé už proto, že Komárek čeká na každé vítkovické zakolísání. Kdyby jejich dluhy rostly a nespokojení věřitelé by je začali prodávat na finančním trhu, KKCG by je mohla skupovat. Jako významný věřitel by pak mohla snáz tlačit na Světlíka. Proto spory o to, co lze a nelze na valné hromadě zveřejnit.

Nalomená kondice holdingu

I když právníci KKCG nedostali na valné hromadě odpovědi na všechny své otázky, je teď kondice Vítkovic - obřího holdingu zastřešujícího 30 dceřiných firem s osmi tisíci zaměstnanci - jasnější. Žádné části Vítkovic nehrozí krach, ale přinejmenším tři z dceřiných firem jsou ve finančních potížích. Podle detailního výčtu dluhů jednotlivých dcer mají členové vítkovické skupiny závazky po lhůtě splatnosti ve výši 3,5 miliardy korun. Zároveň ale skupina eviduje pohledávky za obchodními partnery ve výši přes 7 miliard, z čehož je po splatnosti také víc než polovina.

Problémy se podle vítkovického vedení koncentrují do firem Vítkovice Mechanika, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Power Engineering. V problémech je tak jen zlomek vítkovických dcer, na druhou stranu jde o významné členy uskupení. A posledně jmenovaná firma, jež vyrábí a dodává technologie pro elektrárny a energetické komplexy, patří k základním pilířům Světlíkovy skupiny. Vítkovice Power Engineering mají vůči svým dodavatelům dluh po splatnosti ve výši 1,2 miliardy korun.

Filipčík ujistil, že Vítkovice mají dost peněz na vyrovnání všech svých závazků. Podle informací iDNES.cz skupina vyjednává o novém financování. Čtveřice domácích bankovních domů (Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a HSBC) by jí měla poskytnout úvěry a záruky v celkové výši kolem 13 miliard korun.

Termín dokončení elektrárny nejasný

Valná hromada řešila i stav největší a nejprestižnější vítkovické zakázky - stavbu turecké elektrárny Adularya, jejíž dva bloky měly být kompletně hotové s koncem letošního března. Jenomže první blok je stále ve zkušebním, testovacím provozu a nejede na plný výkon. „Jde o standardní proces u takového projektu,“ řekl akcionářům šéf Vítkovic Power Engineering Jiří Skuhra. Dokončení druhého bloku závisí na tom, kdy se na něj podaří uvolnit další peníze, Vítkovice o tom jednají s tureckým partnerem. „Vítkovice de fakto přiznaly, že pořád nevědí, kdy Adularyi dokončí,“ shrnul svůj dojem ze Skuhrova výkladu jeden z akcionářů Vítkovic.

Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká firma Vítkovice Machinery Group.

Další vítkovickou potíží je loňský úpadek jejich důležitého obchodního partnera, společnosti Modřany Power, v níž Světlíkovi zůstává utopeno přes 400 milionů korun. Spolu s Modřany Power Vítkovice dodávají energetická zařízení, tandem dělá velké obchody hlavně s domácí skupinou ČEZ.

Vítkovičtí šéfové doufají, že Modřany svůj bankrot vyřeší reorganizací, Vítkovice v nich své nesplacené pohledávky přemění na akcie a firmu ovládnou. Záchranný plán má pomoci dotáhnout do konce Světlíkův dlouholetý obchodní partner Martin Ulčák, jehož firmu E Invest si Modřany Power najaly jako poradce. Proces, který má minimalizovat vítkovickou ztrátu, ale musí posvětit soud a odsouhlasit ostatní věřitelé. Výsledek je zatím nejistý. Vítkovice ale v úspěch věří, dál Modřanům Power dodávají, počítají s další spoluprací a návratností svých peněz.

Skupinu táhnou dolů velké energetické zakázky

Z loňských hospodářských výsledků Vítkovic jsou známa zatím jen dílčí předběžná data. Klíčová část skupiny, Vítkovice a. s., prodělala kolem 70 milionů korun. Mateřský Vítkovice Holding (kromě Vítkovic a. s. do něj patří ještě výroba tlakových lahví v České republice a Polsku) loni vykázal konsolidovaný zisk 240 milionů korun, o 160 milionů méně než v roce 2014. Podle mluvčí Evy Kijonkové jde snížení zisku hlavně na vrub tvorby rezerv a opravných položek, jež dosáhly téměř 600 milionů korun. Dolů o dvě miliardy šly Vítkovicím Holdingu loni i tržby - klesly na 14 miliard korun.

Světlíkovu skupinu táhnou dolů především velké energetické zakázky, na nichž nedokáže vydělat. Kromě Adularye jde například o dodávku technologie pro Elektrárnu Dětmarovice patřící skupině ČEZ. Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové svou roli při poklesu tržeb sehrál i „celosvětový pokles investic spojených s těžbou a zpracováním ropy a plynu“.

Výpadek energetické strojařiny Světlíkovi kompenzuje růst lahvárenského byznysu. Pro Komárka to nemá velký efekt, protože jeho podíl na lahvárenské části Vítkovic je zanedbatelný. Podle Kijonkové má ale celá skupina do budoucna lepší výhled, už proto, že až letos se jí budou započítávat tržby za některé velké běžící projekty.