Manažeři firmy Skanska falšovali účetnictví (ilustrační foto)

Manažeři firmy Skanska falšovali účetnictví (ilustrační foto) | foto: Reuters

Nepochopitelné, říká šéf Skansky o manažerech, kteří zkreslili čísla

  • 295
Tuzemské stavebnictví patří mezi obory nejvíce postižené krizí. Nedostatek zakázek nutí firmy nabízet stále nižší ceny, což však zhoršuje jejich výsledky. Někteří manažeři se tak uchylují k nezvyklým krokům. Zatím posledním a nejkřiklavějším případem je Skanska. Tři manažeři firmy vylepšovali údaje o výrobě, aby to vypadalo, že se jejich divizi i přes krizi daří.

Po pondělním oznámení první ztráty v historii firmy Skanska přišlo její vedení s detailnějším vysvětlením.

Za pochybením stáli manažeři divize betonové konstrukce. Podle šéfa Skansky Dana Ťoka šlo o pro něj nepochopitelný způsob, jak si čísla vylepšit. "Tvrdili, že si mysleli, že další rok už bude situace na trhu lepší a uměle nadhodnocené zásoby zas vrátí nenápadně k normálu," uvedl v rozhovoru pro MF DNES Ťok.

Podle něj může být za falšováním právě stavební krize: dlouholetí úspěšní manažeři nechtěli vykazovat špatná čísla. Navíc byl celý obor dlouho zvyklý na růst.

Rozhovor se šéfem Skansky Danem ŤokemČtěte ve středu, 12. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Trojice manažerů si nadhodnotila stav zásob vlastních výrobků, podle čísel tak vypadalo hospodaření firmy lépe než ve skutečnosti. Využili především skuliny, kdy se část výrobních dat zapisovala ručně, nikoliv přes počítač. Skanska čeká na výsledky forenzního auditu a poté se rozhodne, zda nepodá kvůli podvodům trestní oznámení.

Šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš nechce případ Skansky komentovat. "Je to hlavně o nastavení vnitřního kontrollingu. Je pro mě až neuvěřitelné, že se něco takového může stát," podotkl Matyáš.

Firmy jdou i pod náklady, aby přežily

Podle Jiřího Vacka z analytické společnosti CEEC Research, která pravidelně analyzuje situaci v českém stavebnictví, jsou pokusy o podvody či manipulaci s čísly v tuzemských stavebních firmách spíše výjimkami.

"Z průzkumů mezi šéfy stavebních firem vyplývá, že někdy jsou ochotni jít i pod náklady, jen aby přežili. Doufají, že se zahojí na jiné zakázce později, nyní jde hlavně o to, zajistit alespoň nějakou práci pro volné kapacity a přežít," popisuje Vacek.

Podle něj je největší tlak hlavně na manažery v obchodních úsecích. "Většina firem má však nastavená pravidla tak, že od určité úrovně musí hodnotu zakázky schvalovat například i představenstvo, někdy dokonce mateřská firma v zahraničí," dodal Vacek.

Jít do záporných cen může být kritické hlavně pro menší a střední firmy. "Větší společnosti mají polštář v podobě většího kapitálu nebo i možné pomoci od svých vlastníků," dodal Vacek.

Víra v zahojení se na jiných zakázkách se však nemusí vůbec vyplatit: konkurenční boj je tak velký, že šance na získání výrazně ziskové zakázky je malá. "Na trhu je aktuálně příliš malý objem zakázek a současně příliš mnoho firem, které se o ně perou. To způsobuje řadu pokřivení, která by dříve byla nemyslitelná," zhodnotil situaci Vacek. Část firem se podle něj drží za každou cenu hesla "My budeme zhasínat poslední".

Tuzemské stavebnictví přitom klesá už pátý rok v řadě.