Lovecký salám. Ilustrační foto.

Lovecký salám. Ilustrační foto. | foto: Marek Burza

Testem neprošly tři lovecké salámy. Měly málo libového masa

  • 168
Tři takzvané lovecké salámy prodávané v českých obchodech by toto označení vůbec neměly používat. Upozornil na to spotřebitelský časopis dTest s tím, že trojice masných výrobků obsahuje méně libového masa, než stanovuje potravinová vyhláška.

Laboratorním testem časopisu dTest neprošly Lovecký salám z Masokombinátu Polička, výrobek Krahulík Lovecký a Aro Lovecký salám.

„Nesplnily minimální zákonné požadavky na obsah čisté svalové bílkoviny, tedy libového masa,“ shrnuje nelichotivé výsledky vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Upozorňuje navíc, že první salám z Poličky překročil i maximální povolený obsah tuku a nenadchl ani ve smyslovém hodnocení. „Žádný z těchto výrobků nemá právo nést název lovecký salám,“ dodává s tím, že redakce podala podnět Státní veterinární správě k prošetření věci.

Lovecký salám totiž jako tepelně neopracovaný fermentovaný masný výrobek musí podle potravinové vyhlášky obsahovat minimálně 15 procent čisté svalové bílkoviny a maximálně 50 procent tuku.

Při jeho výrobě musí být použito jen vepřové a hovězí maso, přidání strojně odděleného masa včetně drůbežího separátu, vlákniny nebo jiných rostlinných či živočišných bílkovin je zakázáno.

Čím více masa, tím méně tuku

Časopis dTest laboratorně i smyslově zkoumal dvanáct loveckých salámů dostupných v Česku. Test ukázal velké rozdíly v obsahu masa a pro většinu testovaných salámů platilo, že čím více v nich bylo libového masa, tím méně obsahovaly tuku.

Nejlepší hodnocení v testu získal Kostelecký lovecký salám, který měl nejvyšší obsah masa, splnil legislativní požadavky a dobře prošel i chuťovým hodnocením.