Šéf ECB Jean-Claude Trichet vyzval Itálii, aby začala plnit úsporný plán, k

Šéf ECB Jean-Claude Trichet vyzval Itálii, aby začala plnit úsporný plán, k němuž se zavázala. (3. srpna 2011) | foto: Reuters

Italové, začněte šetřit, naléhá šéf Evropské centrální banky

  • 26
Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet v sobotu opět vyzval italskou vládu, aby splnila svůj slib z počátku srpna a začala šetřit. ECB po Itálii požaduje zavést taková opatření, která zemi do roku 2013 vyrovnají státní rozpočet.

"Je nezbytné, aby oznámené cíle ve snižování deficitů byly plně potvrzeny a uskutečňovány," řekl Trichet na konferenci Ambrosetti Forum u jezera Como v severoitalském Cernobbiu, kde od pátku rokují ekonomové či zástupci států a různých institucí o křehké budoucnosti globální ekonomiky.

Podle Tricheta je klíčové, aby Itálie přijala opatření rychle. "Je to absolutně rozhodující pro ozdravení a posílení kvality a věrohodnosti strategie a úvěruschopnost Itálie."

Vláda Silvia Berlusconiho 5. srpna slíbila zrychlit rozpočtové reformy. Výměnou za to začala ECB nakupovat italské dluhopisy, které byly tehdy spolu se španělskými obligacemi pod těžkým tlakem a jejich výnosy překročily rizikovou hranici šesti procent (viz předchozí článek).

Investoři se tehdy obávali, že obě země spějí k podobným dluhovým problémům jako Řecko, a proto požadovali za půjčení svých peněz (nákup dluhopisů) vyšší výnos.

Investoři se bojí, že Itálie neschválí dostatečné škrty

Zásah ECB na chvíli zabral. Výnosy italských dluhopisů sestoupily zpět k pěti procentům, ale v posledních dnech začaly opět narůstat. Berlusconiho vláda totiž přijatý úsporný balíček "krve a slz" začal měnit a zjemňovat, takže u investorů sílí obavy z toho, že nebude dostatečně přísný.

Plán úspor a zvýšení příjmů v rozsahu 45,5 miliardy eur (1,1 bilionu Kč) se od tohoto týdne projednává v parlamentu. Vystoupili proti němu odbory i průmyslníci a oběma skupinám se nelíbí přílišné snižování výdajů a zavádění nových daní bez kroků na podporu ekonomiky a zaměstnanosti.

Proti úsporám se také bouří některé obce. Malé italské městečko Filettino, kterému kvůli reformám hrozí spojení s další obcí, se snaží získat samostatnost a začalo si tisknout vlastní měnu.

Podobně jako Trichet se ale vyjádřil také italský prezident Giorgio Napolitano.

,