Finanční úřady „vyzrály“ na pracující důchodce, kteří si chtěli zachovat slevu na dani, využili díry v zákoně a pobírání penze přerušili. (ilustrační snímek)

Finanční úřady „vyzrály“ na pracující důchodce, kteří si chtěli zachovat slevu na dani, využili díry v zákoně a pobírání penze přerušili. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stát vyzrál na pracující důchodce, kteří si kvůli daním přerušili penzi

  • 475
Paní Libuše z Brněnska požádala o přerušení výplaty důchodu od 1. ledna 2013 na tři měsíce, aby si zachovala slevu na dani pro pracující důchodce. Dobrovolně se tak připravila o 37 tisíc korun důchodu, ale daňová správa jí stejně slevu ve výši téměř 25 tisíc korun neuznala.

Důvod? Výplaty jsou naprogramované na několik měsíců dopředu a lednový důchod jí stihl dorazit na účet. Finanční úřady „vyzrály“ na pracující důchodce, kteří si chtěli zachovat slevu na dani, využili díry v zákoně a pobírání penze přerušili.

Státu pomohlo, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) není schopná příkaz k odeslání důchodu změnit v horizontu kratším než dva až tři měsíce. Všichni, kdo chtěli mít oficiálně přerušeno, tak museli vyplacený důchod za dané období vrátit.

„Pobíráním důchodu k 1. 1. je třeba rozumět jeho výplatu na období zahrnující i 1. leden daného roku. Na tuto skutečnost nemá vliv případné vzdání se výplaty starobního důchodu na období zahrnující tento den spojené s povinností starobní důchod vrátit,“ uvedla Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství.

„Technologické možnosti ČSSZ v současné době umožňují promítnout všechny změny v oblasti provádění výplat důchodů za dva až tři měsíce po obdržení žádosti o zastavení výplaty důchodu. Vliv má i datum doručení žádosti na ČSSZ, určená splatnost důchodu a doba potřebná ke zpracování,“ upřesňuje mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

O vítězi rozhodne soud

Paní Libuše i drtivá většina pracujících důchodců požádali o přerušení důchodu několik dní či týdnů před rozhodujícím 1. lednem, takže podle výkladu finanční správy důchod za 1. leden „pobírali“. Tuto skutečnost si finanční úřady také prověřují dotazem u ČSSZ.

Na zamítavém postoji finančního úřadu nezměnila nic ani skutečnost, že paní Libuše dostala od ČSSZ rozhodnutí, že za přerušené čtvrtletí se jí navyšuje důchod o 231 korun měsíčně (2 772 korun ročně). „Účastník řízení od 1. 1. 2013 do 31. 3. 2013 ... nepobíral starobní důchod,“ uvádí sociálka v dokumentu, který důchodkyně poslala finančnímu úřadu a jejž má MF DNES k dispozici. I kdyby nakonec paní Libuše slevu na dani 24 840 korun získala, nekompenzuje jí ani důchod, kterého se vzdala.

Nic ale ještě není ztraceno. To, jestli penzisté bitvu vyhrají, bude záležet na rozhodnutí soudu. Správní žalobu ke Krajskému soudu v Liberci podal loni v září pracující důchodce a daňový poradce Michal Hron, důchod přerušil na den. Je přesvědčen, že podmínku nepobírání důchodu k 1. lednu 2013 ze zákona splnil. Finanční správa se už v minulosti vyjádřila, že rozhodnutí soudu pro ni bude vodítkem.

Krajský soud letos v květnu řízení přerušil s odkazem na to, že ve věci běží ústavní stížnost a do té doby nebude rozhodovat. Tento okamžik se blíží. „Rozhodnuto bude pravděpodobně v nejbližších dnech, mohlo by to být i do týdne,“ uvedla Miroslava Sedláčková, mluvčí Ústavního soudu ČR.

I kdyby soudci rozhodli, že zrušení slevy pro pracující důchodce bylo neústavní, jejich rozhodnutí nebude platit zpětně. A znovuzavedení slevy od roku 2015 už stejně slíbila vláda Bohuslava Sobotky. Pokud Hron u soudu nakonec uspěje, mohou i ostatní důchodci podat dodatečné daňové přiznání a v něm chtít slevu na dani zpátky.