Trump dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access.

Trump dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access. | foto: Reuters

Trump boří Obamův odkaz. Křísí výstavbu sporných ropovodů

  • 147
Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě exekutivním příkazem rozhodl o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL, který má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Projekt, který kritizují ochránci životního prostředí, předloni zrušil Trumpův předchůdce Barack Obama.

Při podpisu exekutivního příkazu prezident řekl, že v případě ropovodu Keystone XL „ještě znovu dojednáme některé podmínky“.

Obama své odmítavé stanovisko odůvodnil snahou podpořit dohodu o globálních klimatických změnách, což byl jeden z pilířů jeho vládního programu ochrany životního prostředí. Ropovod Keyston XL je privátní projekt, vládní souhlas ale potřebuje k tomu, že přetíná státní hranici.

Podle Trumpova rozhodnutí bude napříště platit, že pokud budou ropovody budovány na americkém území, musí využívat americkou ocel. Prezident v úterý také rozhodl o urychleném schvalování posudků vlivu na životní prostředí, pokud půjde o prioritní infrastrukturní projekty.

Trump dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access, kterým má být surovina dopravována z nalezišť v Dakotě přes americký středozápad k Mexickému zálivu. Proti stavbě za 3,8 miliardy dolarů (95,5 miliardy Kč) protestovali američtí indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody.

Trumpova úterní rozhodnutí přinesou podle odborníků prospěch ropným společnostem, které si stěžují na nedostatečnou kapacitu ropovodů, nutnou pro přepravu suroviny z kanadské provincie Alberta a z amerického státu Severní Dakota na ropné trhy. Odpůrci z řad ochránců životního prostředí proti plánované výstavbě protestovali téměř deset let.

Trump se v pondělí v Bílém domě označil za ochránce životního prostředí. „Pokud jde o životní prostředí, jsem velká osobnost. Dostal jsem už několik vyznamenání,“ řekl bez dalšího vysvětlení.

Vyrábějte v USA víc, vyzval Trump automobilky

Nový americký prezident v úterý také jednal se zástupci velkých amerických automobilek. Vyzval je ke zvyšování výroby a zaměstnanosti ve Spojených státech a slíbil, že omezí regulaci a sníží daně, aby výrobní aktivity v USA více zatraktivnil. Na setkání s vedoucími představiteli General Motors (GM), Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles (FAC) Trump řekl, že chce v USA vidět výstavbu nových automobilových továren.

Prezident již před nástupem do funkce kritizoval, že automobilky v USA prodávají vozy vyráběné v Mexiku, a hrozil vysokým dovozním clem. Firmy GM, Ford a Fiat Chrysler už ohlásily nové investice a nová pracovní místa ve Spojených státech. Společnost Ford navíc oznámila, že se rozhodla zrušit plán na výstavbu nové továrny v Mexiku, který Trump ostře odsuzoval.

Šéf Fordu Mark Fields uvedl, že automobilky chtějí s Trumpem spolupracovat na obrodě americké výroby. „Prezident a jeho hospodářská politika nás velmi povzbuzují,“ prohlásil Fields. Pochválil i Trumpovo rozhodnutí o odchodu USA z Transpacifického partnerství (TPP). Tato obchodní dohoda 12 tichomořských zemí podle šéfa Fordu neřešila otázku intervencí obchodních partnerů na devizových trzích.

Automobilový průmysl se nyní podle agentury Reuters snaží přesvědčit Trumpovu administrativu, aby přehodnotila ambiciózní cíle pro snižování spotřeby pohonných hmot stanovené za Baracka Obamy. „Automobilky budou ochotny přistoupit na dohodu, která vrátí pracovní místa zpět do USA výměnou za zmírnění cílů (pro efektivitu využití paliva),“ poznamenal analytik automobilového sektoru Brian Johnson ze společnosti Barclays.

Trump kvůli výrobě v Mexiku podrobil kritice i některé zahraničí automobilky, například japonskou společnost Toyota Motor či německou BMW. Toyota dnes uvedla, že v jedné ze svých továren v USA zvýší výrobu sportovně-užitkových vozů a vytvoří 400 nových pracovních míst.

,