Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v prvních chvílích...

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v prvních chvílích zakolísalo světovými trhy. | foto: Reuters

Trump vyděsil světové trhy, americké akcie se po propadech zklidnily

  • 209
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách znervóznilo světové trhy. Americké akcie se ale po mohutných propadech na termínových trzích zklidnily a středeční obchodování zahájily mírným růstem.

Hlavní americké indexy tak neztratily nic ze zisků, které zaznamenaly počátkem týdne, kdy investoři všeobecně sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

Dow Jonesův index zahájil obchodování kolísáním kolem úterních závěrečných hodnot; v jednu chvíli získával asi 0,4 procenta, později ale přešel do mírně záporných čísel. V prvních dvou dnech týdne v nadějích na výhru Clintonové indexy prudce oživily z devítidenní série ztrát a Dow Jones získal zhruba 2,5 procenta.

Evropské burzy zahájily středeční obchodování v reakci na výsledek amerických voleb výrazným poklesem. Hlavní indexy německých a francouzských akcií ztrácely téměř tři procenta. Panevropský index Stoxx Europe 600 si odepisoval přes dvě procenta.

Prezidentské volby v USA

Pražská burza následovala Evropu, po svém otevření odepsala téměř 1,2 procenta. Pokles táhly akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Česká koruna vůči euru stagnuje, proti dolaru posílila. Kolem 10:45 ztrátu dohnala a rostla o 0,15 %.

Překvapivý Trumpův úspěch v prezidentských volbách těžce zasáhl rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei uzavřel středeční obchodování s poklesem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Investoři v amerických prezidentských volbách preferovali Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství mají naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Nestabilita je znatelná také na devizových trzích. Mexické peso se vůči dolaru propadlo o 13 procent na rekordní minimum 20,75 pesa za dolar. Podle USA Today je pád mexické měny reakcí právě na Trumpovo vítězství na Floridě. Trump totiž v předvolení kampani sliboval omezení přílivu imigrantů z Mexika do USA i přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Propad dolaru zbrzdil Trumpův projev

Dolar ve středu prudce oslabil. Po počátečním šoku však americká měna velkou část ztrát smazala, pomohl jí Trumpův smířlivý projev (více čtěte zde).

Jak reagovaly americké akcie na prezidentské volby

Finanční trhy se většinou vyvinou opačně než po prvních emocích po zvolení prezidenta.

1980 - Ronald Reagan

Týden po volbě: +1,8 %
3 měsíce po volbě: -1,7 %

1984 - Ronald Reagan

Týden po volbě: -2,3 %

3 měsíce po volbě: +5,8 %

1988 - George Bush st.

Týden po volbě: -2,2 %

3 měsíce po volbě: +7,5 %

1992 - Bill Clinton

Týden po volbě: -0,2 %

3 měsíce po volbě: +5,5 %

2012 - Barack Obama

Týden po volbě: -3,9 %

3 měsíce po volbě: +4,5 %

Zdroj: Bloomberg, investiční fond QUANT

„Na americký dolar nepříznivě dopadá nevypočitatelnost nového prezidenta a také pravděpodobný odklad zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Nejvíce však negativní dopady Trumpova vítezství pocítí rozvíjející se trhy a především ty země, které jsou pro USA významným obchodním partnerem. Mezi ty patří například Kanada, Mexiko, Korea, Taiwan, Irsko a Čína. V případě zavedení vysokých cel a ochranářské politiky by tyto země trpěly nejvíce,“ komentovala vývoj ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Japonský jen, který je vnímán jako bezpečná měna, posílil vůči dolaru o více než čtyři procenta. Euro vůči dolaru stouplo o 2,5 procenta na dvouměsíční maximum 1,1300 USD.

Vzhůru zamířila rovněž cena zlata, které je investory považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty. Cena zlata vzrostla o více než pět procent na 1 338 dolarů za troyskou unci. Dopoledne ale zlato opět kleslo k 1 304 dolarům za unci. Situaci lze přirovnat k období těsně po brexitu, kdy zlato stouplo na 1300 dolarů za troyskou unci, řekl ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. Vzhůru zamířily rovněž ceny stříbra a platiny.

Přelévání peněz z rizikových aktiv do těch bezpečných se projevilo i na státních dluhopisech. Nejvíc se tento trend projevil v samotných Spojených státech. „Především krátkodobé americké dluhopisy zaznamenaly výrazný růst cen, a jejich výnosy tak klesly na více než měsíční minimum (zhruba 0,77 %, v úterý uzavíraly na 0,85 %). Kromě hledání bezpečného přístavu za tím stojí i výrazný pokles pravděpodobnosti, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání zvýší úrokové sazby. Nejistota na trzích v tom Fedu nejspíše zabrání,“ míní analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Klesají i ceny ropy. „Trumpovo vítězství je vnímáno jako šok, nutí to investory přesunovat peníze do bezpečných útočišť, což tlačí ceny ropy dolů,“ uvedl jeden z analytiků makléřské společnosti Mirae Asset Daewoo. Dodal nicméně, že v dlouhodobějším horizontu by Trumpova politika podporující ropný sektor a jeho protiíránské postoje mohly vést k růstu cen ropy.

,