Německá cestovní skupina TUI

Německá cestovní skupina TUI | foto: TUI AG, iDNES.cz

TUI se spojí se svou dcerou, vznikne největší světová cestovka

  • 1
Německá skupina TUI a její britská dcera TUI Travel se dohodly na fúzi. Po spojení obou firem vznikne světová jednička turistické branže v hodnotě 6,5 miliard eur.

Vedení obou společností oznámilo, že došlo ke shodě o podmínkách spojení. Má tak vzniknout největší cestovní a turistická skupina na světě s kombinovanou hodnotou 6,5 miliardy eur, tady zhruba 179 miliard korun.

Vedení skupiny si od fúze slibuje především úspory. „Nový koncern pozvedl prognózu možných synergií a úspor nákladů z 45 milionů na minimálně 65 milionů euro ročně. Mimo to se potvrdily daňové úspory ve výši 35 milionů euro,“ uvedla TUI AG v tiskovém prohlášení. Úspor chce cestovní kancelář docílit lepším vytížením hotelů i výletních lodí, stejně jako zrušením překrývajících se funkcí.

„Potenciál úspor se ukázal být výrazně vyšší, než bylo předpokládáno na začátku jednání. Nový TUI se stane vedoucím integrovaným turistickým koncernem světa a bude inovativním průkopníkem branže,“ uvedl Fritz Joussen, předseda představenstva TUI AG.

Společnost TUI AG je už nyní většinových vlastníkem TUI Travel. Ve společnosti drží celkem 55 procent. Akcionáři britské TUI Travel podle podmínek dohody obdrží za svou akcii 0,399 akcie nové TUI. Největším akcionářem TUI AG je se čtvrtinovým podílem Alexej Mordašov, který již dříve prosazoval sloučení obou firem, aby se zjednodušila holdingová struktura.

Mordašov je podle časopisu Forbes dvanáctým nejbohatším Rusem. Stojí v čele důlní společnosti Severstal a spolu Jurijem Kovalčukem, přítelem prezidenta Vladimira Putina, koupil loni podíl ve čtvrtém největším operátorovi v zemi, společnosti Tele2 Russia.

TUI Travel vlastní CK stejného jména, ale také značky Thomson, Airtours a Laterooms.com. TUI AG pak vlastní divizi výletních plaveb a 232 hotelů. Firmy již jednou o spojení uvažovaly. Na počátku loňského roku však nakonec od spojení odstoupily. Zdůvodnily to tehdy nepříznivým vývojem ceny akcií.

,