Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká firma Vítkovice Machinery Group, 11 miliard na ni půjčila Česká exportní banka. Spuštění elektrárny mělo více než rok zpoždění. | foto: Česká exportní banka

Česko zachraňuje elektrárnu v Turecku. Státní banka zaplatí zazimování

  • 28
Česká exportní banka půjčila už téměř 12 miliard na stavbu problematické turecké elektrárny Adularya, nyní půjčí i na její zazimování zhruba 54 milionů, aby se ohrožená investice neznehodnotila. Do Turecka zamíří v prosinci zachraňovat investici český ministr zahraničí.

Mnohamiliardový problém České exportní banky a potenciálně i státního rozpočtu, elektrárna Adularya v Turecku, se začíná řešit. Prvním krokem má být zajištění díla na zimu - aby se dosavadní investice do stavby a technologií, kterou tam český stát nalil, neznehodnotila.

Podle informací MF DNES banka tento týden podepsala smlouvu s Vítkovicemi Power Engineering o zakonzervování rozestavěné elektrárny na zimu. „Část smluv na zazimování již podepsána byla, další jsou těsně před podpisem. Stěžejní je vývoj situace samotné, komentovat smluvní strany nepovažujeme v této fázi za vhodné,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Problémy s elektrárnou v Turecku vyjdou Česko draho. Bude je řešit vláda

Banka na konzervaci Turkům bude muset půjčit - domluvila se na zhruba polovině z původně avizovaných 4 milionů EUR, což dělá asi 54 milionů korun. Je připravena úvěr případně rozšířit. Práce by měli provádět stávající dodavatelé, tedy Vítkovice Power Engineering a jejich subdodavatelé. VPE jsou ale aktuálně v úpadku. „Bude záležet na rozhodnutí soudu příští týden. Ten bude řešit, jestli je udrží v řízené reorganizaci nebo ne,“ uvedl zdroj blízký ČEB.

Ve vládním materiálu se proto uvažuje o případném angažování strojírenské Škody Praha (dceřinka ČEZ). „V případě konkurzu VPE, jejich nedohody s ADU či z důvodu posílení dodavatelské schopnosti může být Škoda Praha neformálně navržena jako realizátor navržených opatření,“ píše se ve zprávě ministerstva průmyslu pro vládu.

MPO je druhým největším akcionářem České exportní banky. Během týdne či dvou by se mělo se zazimováním začít, nejprve je však třeba vyřídit administrativu - víza, letenky a na místo dopravit techniku. Samotné zazimování bude trvat několik týdnů. Na stavbu elektrárny půjčila Česká exportní banka přes 13 miliard korun, Turci zatím čerpali 11,7 miliardy.

Čeká se na cestu do Turecka

Dalším krokem při záchraně českých miliard bude cesta ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka do Turecka.

„Plánuje se tam cesta na 12. až 13. prosince, v plánu ale byla už několik měsíců dopředu,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle ní tak nejde o akci na zachraňování elektrárny, ani se nekoná kvůli dvěma zadrženým Čechům, podezřelým z příslušnosti ke kurdským milicím YPG.

„Premiér poprosil ministra, zda by případ turecké elektrárny nezmínil na jednání,“ říká. Podle ní Zaorálek otevře politické jednání a získá kontakty na protějšek českého ministra průmyslu Jana Mládka a předá mu je. Ministr Mládek spolu se zástupci ČEB a EGAP by pak měli do Turecka jet případ řešit sami.

Elektrárna Yunus Emre, známá jako projekt Adularya, stále není dokončena. Dokud nezačne prodávat energii, není z čeho splácet 11miliardový dluh u státní ČEB. Turecký investor míří k bankrotu, český dodavatel Vítkovice Power Engineering (VPE) už úpadek vyhlásil. Za dluh Adularye sice ručí spřízněná firma Naksan Plastic, jenomže celá skupina Naksan je podle vládní zprávy bez peněz.

Video: Podívejte se na uhelnou elektrárnu Yunus Emre v Turecku: