V Aksu na pobřeží Středozemního moře lákají Turci Rusy i na hotel připomínající...

V Aksu na pobřeží Středozemního moře lákají Turci Rusy i na hotel připomínající Kreml. Právě v návrat Rusů nyní doufá celý krizí trpící cestovní ruch. | foto: Profimedia.cz

Turecko bez turistů: hotely propustily 40 % personálu, na zimu zavírají

  • 198
Teroristické útoky i sestřelení ruské stíhačky se postaraly o to, že do Turecka letos přijelo výrazně méně turistů. Tamní hotely bojují po katastrofální sezoně s vážnými problémy. Jejich obsazenost prudce klesla. Některé z nich na zimu zavírají, další mají problémy se splácením úvěrů.

Cestovní ruch obvykle přispívá k hrubému domácímu produktu země 30 miliardami dolarů (756,7 miliardy korun) ročně. V letošním roce ho však vážně poškodila řada bombových útoků a červencový nezdařený pokus o převrat i napjaté vztahy s Ruskem - velkým vývozcem turistů na tureckou středomořskou riviéru.

Jedna z dlouhodobě nejnavštěvovanějších zemí, oblíbená mezi Araby, Rusy a Evropany, tak za prvních deset měsíců letošního roku podle údajů hotelového svazu TUROB zažila prudký pokles obsazenosti hotelů na 50,4 procenta.

Příjmy na pokoj se pak ve stejném období snížily o 42 procent, což byl nejprudší pokles v Evropě. Některým hotelům pak obsazenost klesla až na 30 procent, což znamená, že byly ve ztrátě.

„Někteří majitelé hotelů prodali své byty, aby vyšli s penězi, a sektor musel nechat odejít 40 procent personálu,“ uvedl předseda tureckého hotelového svazu TUROB Timur Bayindir.

Spasí riviéru návrat Rusů?

Na základě oteplování rusko-tureckých vztahů se ale situace začíná alespoň trochu lepšit. Počet zahraničních turistů v Turecku klesl v říjnu „jen“ o čtvrtinu. To byl nejmenší pokles za sedm měsíců, protože počet příjezdů z Ruska poté, co Ankara obnovila vztahy s Moskvou, stoupl.

Právě pokles ruských turistů, kteří se tradičně hrnou na pláže Středozemního moře v Turecku, byl zvláště bolestivý. Vztahy zemí poškodilo sestřelení ruského vojenského letadla nad Sýrií, formálně byly obnoveny v srpnu (více čtěte zde).

Výrazný propad zažil letos i Istanbul, kde obsazenost za deset měsíců klesla o více než čtvrtinu. Průměrná cena za pokoj se pak snížila na 99,3 eura (2 700 korun) ze 124,1 eura loni. Bayindir označil situaci istanbulských hotelů za „velmi vážnou“ a řekl, že mnoho hoteliérů z historické metropole na Bosporu může následovat příklad majitelů nemovitostí na pobřeží Středozemního moře a na zimu zavřít, aby snížili náklady.

Bayindir rovněž upozornil, že většina podnikatelů bude mít problémy se splácením půjček, které si vzali v naději, že prudce poroste počet turistů. Hotely přitom dosud byly poměrně vzornými klienty bank. Na konci září podle údajů úřadu pro bankovní dohled BDDK se na celkovém objemu nesplácených úvěrů podílely ani ne jedním procentem.

,