Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Turecko kývlo na plynovod Nabucco, Evropa sníží závislost na Rusku

  • 46
Evropská unie podepíše s Tureckem zásadní smlouvu o výstavbě plynovodu Nabucco, který má snížit závislost Unie na plynu z Ruska. Stavbě plynovodu dosud bránila absence smlouvy, která má být stvrzena v červnu. Země se na tom dohodly na dnešním summitu v Praze.

Evropská unie navíc podepsala deklaraci s několika dalšími zeměmi, které se mají projektu účastnit. Nový plynovod má pro Evropu zajistit přísun plynu z oblasti střední Asie.

"Podařilo se nám zcela jasně turecké straně vysvětlit, že Turecko buď bude tranzitní zemí, nebo nebude vůbec tranzitní zemí," řekl dnes novinářům velvyslanec ČR pro energetiku Václav Bartuška.

O plynovodu jedná Evropa s Tureckem už zhruba čtyři roky. Během této doby turecká strana několikrát změnila své požadavky. Nabucco je přitom pro Evropu strategicky důležité, protože by mohlo snížit její závislost na ruském plynu, není však zcela vyloučeno, že by jím plyn z Ruska mohl rovněž proudit.

Rusku se plynovod nelíbí

Turecko podpis dlouho podmiňovalo otevřením kapitoly o energetice, která je součátí vyjednávání o vstupu této země do EU. Projekt se nicméně nelíbí Rusku, které by tak mohlo přijít o zisky z prodeje a distribuce plynu.

Topolánek na summitu

"Energetická bezpečnost je záležitostí celé Evropské unie. Všechny země unie jsou do budoucna ohroženy nedostatkem dodávek nebo vůbec nedodávek"

"Ta obava Ruské federace je pochopitelná, protože Rusko má zájem, aby ty produktovody vedly přes jejich území, nebo přes území jimi kontrolované. Oni tomu projektu nepřejí na 100 procent, ale je třeba s nimi jednat," doplnil Topolánek.

Závěrečnou deklaraci podepsali kromě Turecka i zástupci Ázerbájdžánu, Gruzie, Turecka a Egypta, přičemž jednání se účastnil i Kazachstán, Turkmenistán a Uzbekistán. Všechny tyto země by se totiž mohly do budoucnosti projektu Nabucca či jiných energetických projektů účastnit.

Nabucco má předejít krizím

Potřeba najít jiné zdroje plynu než z Ruska se potvrdila opět letos v lednu, kdy Moskva zastavila dodávky na Ukrajinu. Přes tuto zemi teče plyn do Evropy, která se tak dočasně ocitla bez strategické suroviny. Dodávky se obnovily až po jedenácti dnech sporu. - více čtěte Evropa je bez ruského plynu

Firmy v některých zemích kvůli výpadku utrpěly značné škody. Příkladem je sousední Slovensko, které je na ruském plynu zcela závislé. Tamní velké podniky musely na základě krizových nařízení zastavit výrobu, aby rezervy vystačily alespoň domácnostem na vytápění. Slovensko kvůli tomu přišlo odhadem o sto milionů eur denně. - více čtěte zde

,