Megalomanské letiště má lákat davy. Spojíme Evropu s Asií, věří Ašchabad

  • 77
Turkmenistán nedávno otevřel s velkou slávou luxusní mezinárodní letiště v hlavním městě Ašchabadu. Stavba se střechou ve tvaru letícího sokola s pozlacenými křídly vyšla na 2,3 miliardy dolarů, v přepočtu 55 miliard korun. Izolovanou středoasijskou zemi má otevřít světu. Turisté v ní ovšem chybějí.

Budova se díky unikátní střeše, kterou zdobí opakující se zlatý kobercový vzor o rozloze 705 metrů čtverečních, zapsala do Guinnessovy knihy rekordů jako největší ozdoba svého druhu na světě.

Zbrusu nové letiště má nabízet ty nejlepší služby. Za hodinu zvládne odbavit až 1 600 pasažérů, za rok jím může projít 200 tisíc tun nákladu. Bude schopné přijímat největší letadla světa.

Otevření megalomanské stavby doprovázela i patřičná sláva plná oslavných slov k prezidentovi země. „Obě strany silnice lemují spořádané šiky obyvatel, vyšňořených v barevných úborech a fešných leteckých uniformách, v rukou národní vlajky. Živý koridor doplňují kapely a taneční soubory,“ popsal slavnostní otevření nového terminálu zpravodaj MF DNES Robert Krutil (jeho reportáž najdete v sobotní MF DNES zde - placený přístup)

Turkmenistán však nepatří zrovna k oblíbeným turistickým destinacím. Loni zemi navštívilo jen 105 tisíc turistů. Prezident Gurbanguly Berdymukhamedov však věří, že se Turkmenistán díky své poloze může stát spojujícím mostem mezi Evropou a Asií.