Děti se mohly podívat, jak vypadají brikety ze starých a vyřazených peněz.

Děti se mohly podívat, jak vypadají brikety ze starých a vyřazených peněz. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Národní banka přivezla do ústecké školy nadrcenou miliardu korun

  • 7
Česká národní banka pořádá turné po krajích. Ekonomové při něm nenásilnou formou zvyšují finanční gramotnost dětí. Školákům v ústecké Základní škole Stříbrnická v pondělí ukázali, jak vypadá rozdrcená miliarda korun, jak lze poznat padělanou bankovku nebo co obnáší rozvážet peníze po Česku.

"Naším cílem je dětem vysvětlit, jak chráníme českou korunu, pečujeme o hladký platební styk a tok peněz. Dnešní děti si totiž často myslí, že peníze se rodí v bankomatu. Že je za nimi práce rodičů i ČNB, to netuší. Místo nudných exkurzí jsme k dvacátému výročí české koruny zvolili tuto zábavnou formu," říká mluvčí ČNB Marek Petruš.

Kromě her na tabletech děti nejvíce zaujalo rozpoznávání padělků tisícikorun, při kterém se naučily, kde a kolik mají bankovky ochranných prvků.

"Tahle má úplně jinou barvu, ta má ten kovový pásek a vypadá, že je pravá," hodnotila desetiletá Monika. Vzápětí se dozvěděla, že lipový list na líci tisícikorunové bankovky se ze stran neleskne a i druhá bankovka je padělek.

Podle lidí z ČNB naštěstí v Česku koluje jen relativně málo padělků a navíc jich ubývá. Například v roce 2011 bylo zadrženo 4 541 padělaných bankovek a mincí české měny v hodnotě 2,94 milionu korun. O rok dříve byla jejich hodnota 4,8 milionu korun.

"Česká měna je velmi dobře chráněna a padělat ji není vůbec jednoduché. Navíc jsme malá ekonomika a moc se to ani nevyplácí," vysvětlil Petruš.

Mnohem výnosnější, a také padělanější, jsou eura nebo dolary. "V jednu dobu je padělatelé dokonce uměli lépe než státní tiskárna dolaru," přiblížil Petruš.

Největší zájem byl o zbraně a obrněný vůz

Největší ohlas u dětí ale sklidil obrněný transportér, který si mohly prolézt. V obležení byli i policejní těžkooděnci se svojí výzbrojí.

"Je hodně těžká? Kolik ta ostřelovací puška dostřelí? Už jste ji musel použít? A používáte laserové zaměřovače?" chrlil na policistu devítiletý Vojta. A byl spokojený, když se dozvěděl, že zbraň dostřelí 1 500 metrů, lasery na některých zbraních jsou a útočná puška hravě provrtá auto skrz na skrz. Ostřelovač ji prý ještě v ostré akci nepoužil.

Odpoledne obrněný transportér přijel k ústeckému muzeu, kde guvernér ČNB Miroslav Singer zahájil interaktivní výstavu "20 let chráníme českou korunu".

Zde si lidé na pěti počítačových hrách budou moci zkusit roli centrálního bankéře a za odměnu si odnést "briketu" s milionem nadrcených korun, které počítací stroje vyhodnotily jako nevhodné k dalšímu oběhu a nechaly zničit. Přestože jsou z papíru, topit se s nimi kvůli vysokému obsahu kovu nedá, hoří špatně. Proto se drť používá do stavebních materiálů.

"A skládat z nich znovu bankovky je trestné," varoval s úsměvem Petruš.