Pláž Ayia Napa, Kypr

Pláž Ayia Napa, Kypr | foto: Profimedia.cz

Tuzemské firmy se opět stěhují do daňových rájů. Roste obliba Kypru

  • 64
Počet firem v České republice, které sídlí v daňových rájích, se po loňském útlumu opět zvyšuje. Do zemí, kde se platí minimální daně, se za první půlrok přestěhovalo 147 společností. Firmy se stěhují hlavně na Kypr.

Naopak upadá obliba Nizozemska. Informovala o tom Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Za celý rok přesídlilo do daňových rájů 345 firem. Jde přitom podle analytičky ČEKIA Petry Štěpánové o významné a ziskové firmy.

"Nejistá politická situace, tlak na zvyšování daní, měnící se legislativní prostředí, stejně jako frustrace z plýtvání veřejnými prostředky a neobjasněné korupční skandály zvyšují neochotu českých podnikatelů platit daně v České republice," Štěpánová.

ČEKIA upozornila, že čísla představují jen špičku ledovce, společnost totiž informace čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které zohledňují jen přímou vazbu mezi vlastníkem a ovládaným subjektem. Přitom ale podnikatelé za účelem skrytí skutečných vlastníků a vytváření dojmu serióznosti stále častěji vytvářejí složitější a méně přehledné struktury.

Mezi podnikateli prudce roste zájem o Kypr, na druhou stranu ale upadá obliba doposud nejoblíbenějšího daňového ráje, Nizozemska. Za pět let se obliba Kypru zvedla o 142 procent (na 1 604 firem) a celkem se počet společností kontrolovaných z daňového ráje navýšil o 58 procent.

"Extrémní zájem o Kypr si vysvětlujeme několika jevy: země přestala být vnímána ve světě jako offshore daňový ráj, ale je na ni pohlíženo jako na standardní evropskou ekonomiku. Druhým faktorem je, že v ostatních evropských zemích se zpřísňují daňové podmínky a Kypr zůstává k podnikatelům přátelský. Na druhou stranu Nizozemí začíná být administrativně, a proto i finančně, náročnější, nicméně stále zůstává vysoce stabilní a atraktivní destinací," dodala štěpánková.

Třetím nejoblíbenějším rájem je po Nizozemsku a Kypru Lucembursko. Zvýšil se ale také počet vlastníků, kteří se přesunuli třeba na Bermudské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Seychely.