Pavel Tykač

Pavel Tykač | foto: Dan Materna, MAFRA

Tykač opět ovládl Severní energetickou, antimonopolní úřad souhlasí

  • 2
Uhlobaron Pavel Tykač získá prostřednictvím firmy Haltixar kontrolu nad Severní energetickou. Tedy firmu, kterou před třemi roky ze svého impéria vydělil i kvůli (nakonec neúspěšnému) lobbování za prolomení limitů. Spojení obou firem v pátek povolil antimonopolní úřad.

Severní energetickou (Sev.en.), pod kterou patří například hnědouhelný důl ČSA, ovládne jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač prostřednictvím své společnosti Haltixar. Ta vlastnila před transakcí 40 procent firmy.

Po třiceti procentech vlastnili Tykačovi obchodní společníci Jan Dienstl a Jiří Föhler. Tykač nyní jejich podíly získal zpět a kontroluje sto procent Severní energetické. „Zatímco Tomáš Föhler se rozhodl ukončit své aktivity v oblasti hnědouhelné energetiky, s Janem Dienstlem jsem se dohodl na pokračování spolupráce. Získá také podíl na celé skupině,“ popsal Tykač.

Tykač tím opět Severní energetickou zařadí po bok svých firem jako jsou Vršanská uhelná, Czech Coal a další. „V konečném stavu by měl být Sev.en součástí skupiny Czech Coal,“ řekl už dříve Tykač o budoucím uspořádání skupiny (psali jsme zde).

Právě kvůli koncentraci hnědouhelného byznysu v Tykačových rukou celou transakci musel posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Antimonopolní úřad se podle svého předsedy Petra Rafaje zabýval zejména oblastmi dodávek hnědého energetického uhlí, výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, obchodu s elektřinou či výroby a dodávek tepelné energie, v nichž se aktivity spojujících se soutěžitelů překrývají nebo na sebe vertikálně navazují.

„Úřad dospěl k závěru, že posuzované spojení soutěžitelů nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže na výše uvedených relevantních trzích,“ uvedl Rafaj.

Skupinu dříve Tykač rozdělil kvůli Počeradům i limitům

Nejsou to přitom ani tři roky, kdy se Sev.en s problematickým velkolomem ČSA z Tykačovy skupiny Czech Coal vyčlenila. Tykačovi tak přímo zůstala „bezpečnější“ aktiva jako je důl Vršany spadající nadále pod Czech Coal.

Hlavním důvodem pro rozdělení původního Czech Coalu v roce 2013 byl dvousetmiliardový kontrakt se společností ČEZ na dodávky vršanského uhlí pro elektrárnu v Počeradech až na padesát let. Tykač si od vyčlenění lomu ČSA také sliboval lepší výchozí pozici pro jednání o prolomení limitů.

To se ale nestalo. Vláda na svém říjnovém zasedání v Ústí nad Labem rozhodla, že limity těžby uhlí prolomí pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly. Limity na ČSA zůstanou podle usnesení vlády prozatím zachovány. Znovu se má rozhodovat v roce 2020 (více čtěte zde).

,