Ubalená cigareta je v módě, ale škodí víc než ta z krabičky

Tabatěrka cigaretové papírky a zručné gesta kuřáka který si dokázal jednou rukou ubalit cigaretu, se prakticky před mnoha lety vytratilo ze společnosti. V poslední době se zase vrací, tentokrát ale ne do roztřesených prstů dědů pamatujících válečné doby, kdy si museli cigára balit z nouze, nýbrž do rukou mladých. Kouřit svou vlastní ubalenou cigaretu se stalo módou. A nejen u těch, kteří si tabákovou řezanku vylepšují listím zapovězené rostliny. "Je to otázka image, člověk se odlišuje od komerčních konzumentů, pokud to navíc umí, vypadá jako zručný šikula. Jako drsňák, jako chlápek, kterej ví, vo čem je život," říká jeden z kuřáků balených cigaret, grafik Ivan Holub.

Není pochyb o tom, že si kuřáci balených cigaret ničí své zdraví dobrovolně a vědomě, možná aby ale měli vědět, že si škodí ještě víc než ti, kteří kouří kupované cigarety. Ubalená cigareta totiž obsahuje až čtyřikrát víc dehtů a nikotinu než nejsilnější cigarety z krabičky. Zjistil to francouzský Národní spotřebitelský institut, který testoval deset druhů tabáku. Většina z nich je k dostání i v tuzemských obchodech. Zatímco předpisy pro tabákové výrobky určují, že cigareta nesmí obsahovat víc než 12 miligramů dehtů, výrobci tabákových směsí nejsou ničím limitováni. Nemusí ani na obalech uvádět údaje o množství nikotinu a dehtů jako výrobci cigaret. A to je právě v balených cigaretách mnohem vyšší než v cigaretách průmyslově vyrobených.

Ve směsi látek počítaných mezi dehty je řada těch, které mají na svědomí různé typy rakoviny. Jedna ubalená cigareta jich přitom může obsahovat tři- až šestkrát víc než oněch 12 miligramů, limit, který by měl být co nevidět ještě o dva miligramy snížen. K takovým výsledkům dospěli Francouzi při měření na takzvaném kouřícím stroji, který "vybafá" naráz stovku cigaret při určitém počtu tahů o přesně daném objemu i pauzách mezi nimi. Ze zachyceného množství dehtů a nikotinu se pak spočítá průměrné množství na jednu cigaretu. Odborníci však namítají, že skutečný obsah škodlivin, které do sebe dostane kuřák, je ještě větší než ten, který změří stroj. "Většinou se rovná trojnásobku," říká Eva Králíková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

"Stačí, aby kuřák změnil počet šluků, kouřil pod jiným tlakem, s jinou frekvencí, vykouřil cigaretu až do konce, dlouho držel kouř v plicích, a výsledek je úplně jiný, než jaký naměřil stroj." Podle Evy Králíkově není naměřený rozdíl v obsahu škodlivin mezi balenými a průmyslovými cigaretami příliš významný: "V cigaretách je obrovské množství jiných rakovinotvorných škodlivin a ty se neměří, ani neuvádějí na krabičce," míní lékařka, která vede poradnu pro odvykání kouření. "Řekla bych pouze, že volně řezaný tabák je nevyzpytatelnější. Vemte si, že v cigaretách je kolem sedmi set aditiv, které se přidávají z různých důvodů, třeba proto, aby se kouř ladněji vinul. Těžko pak odhadnout, co se přidává do tabákových směsí." Test zároveň potvrdil, že rozdíly mezi normálním a "extra lehkým" tabákem je minimální.

Kuřák extralehké gauloisky natáhne do sebe 52 mg dehtů, pokud si ubalí z obyčejných Gauloises, dostane dávku 69 mg. Je to další důkaz, že označení Light, Mild nebo Extra Light je pro kuřáky matoucí, protože ti se domnívají, že lehké cigarety jsou pro ně méně škodlivé. Neoznačovat cigarety slovy "light" nebo "mild" by mělo být podle nového zákona, který již schválila vláda, zakázáno. Cigarety budou moci obsahovat nejvýše deset miligramů dehtů, jeden miligram nikotinu a deset miligramů oxidu uhelnatého. Všechny tyto údaje budou muset být uvedeny na krabičkách. Cigaretový tabák však zákon stejně jako v Evropské unii ponechává stranou. U něj žádná taková povinnost nebude. U baleného tabáku je obtížné definovat přesně "průměrnou cigaretu", říkají výrobci.

Každý kuřák má svůj způsob balení cigaret, stejně tak si může pokaždé ubalit jiné množství.

Jedna ubalená cigareta obsahuje v průměru:

Dehet 30,7 (48,5) mg

- zodpovědný za vznik rakoviny dýchacích a trávicích cest
současná norma: max. 12 mg/cigareta
navrhovaná norma: max. 10 mg/cigareta

Nikotin 2,5 (1,6) mg
- zodpovědný za závislost na cigaretách
současná norma: obsah není limitován, musí být pouze vyznačen na balíčku
navrhovaná norma: max. 1 mg/cigareta

Oxid uhelnatý 37,6 (25,6) mg
- způsobuje srdeční a cévní choroby současná norma: množství není limitováno a nemusí být uvedeno na obale
navrhovaná norma: max. 10 mg/cigareta

Poznámky: První číslo vyjadřuje hodnoty při měření podle normy ISO 3803, která bude brzy nahrazena, druhé podle přísnějších parametrů, které se víc blíží skutečnému kouření. Normy se týkají průmyslově vyrobených cigaret.
Pramen: 60 millions de consomateurs, Paříž