Šéf Uberu Travis Kalanick.

Šéf Uberu Travis Kalanick. | foto: Uber

Akcionář Uberu žaluje bývalého šéfa alternativní taxislužby za podvod

  • 10
Zakladatel a bývalý šéf alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick čelí žalobě za podvod, kterou na něj podala investiční firma Benchmark Capital. Ta tvrdí, že Kalanick, který byl letos v červnu nucen rezignovat po sérii skandálů, chce do představenstva firmy dosadit svoje spojence, aby mohl Uber znovu ovládnout.

Benchmark žaluje Kalanicka za podvody, porušení svěřeneckých povinností a porušení smluvních závazků. Firma v žalobě podané ve čtvrtek uvádí, že Kalanick se snažil znovu převzít moc nad firmou ovládnutím představenstva.

„Kalanickův hlavní cíl je obsadit představenstvo loajálními spojenci ve snaze vyhnout se kontrole a umést si cestu pro jeho případný návrat jako generálního ředitele. To vše na úkor akcionářů společnosti Uber, zaměstnanců, partnerských řidičů a zákazníků,“ uvedla společnost podle časopisu Forbes.

Uberem otřásá série skandálů. Šéf firmy se stahuje, viceprezident odchází

Kalanick v prohlášení uvedl, že žaloba je zcela neopodstatněná, plná lží a falešných obvinění.

Benchmark Capital usiluje o zrušení dohody z června loňského roku, kterou se navýšil počet míst v představenstvu Uberu z 8 na 11, přičemž Kalanick získal výhradní právo nová místa obsadit. Tím výrazně zvýšil svůj vliv ve firmě. Na jedno místo obsadil sám sebe poté, co byl letos v červnu nucen rezignovat na funkci generálního ředitele, další dvě místa dosud zůstávají volná.

Benchmark, který stále drží jedno z míst v představenstvu Uberu, v žalobě uvádí, že by Kalanickovi právo obsadit tři nová místa neudělil, kdyby věděl o všech skandálech a jeho špatném vedení. Podle firmy Kalanick informace o skandálech tajil. Žádá proto o soudní příkaz k zablokování jmenování nových členů představenstva. Zároveň chce Kalanickovi znemožnit i účast na výběru nového generálního ředitele.

Žaloby a skandály

Skandálů, s nimiž se Uberu nyní potýká, je víc než dost. Jde například o žalobu, kterou na alternativní taxislužbu podala společnost Waymo (dceřiná firma Googlu) za údajnou krádež technologií týkajících se samořiditelných vozů, dále obvinění ze sexuálního obtěžování, které vedlo k rozsáhlému vnitřnímu vyšetřování a odvolání několika nejvyšších vedoucích pracovníků. Předmětem vyšetřování je také údajné pochybený Kalanicka a dalších vedoucích pracovníků při řešení znásilnění spáchané řidičem Uberu v Indii.

Uber má z personálního hlediska řadu problémů, nemá jasné vedení a nemůže najít po Kalanickovi nového lídra. Někteří vhodní lidé prý do firmy nechtějí, protože Kalanick má v Uberu stále značný vliv.

Společnost Benchmark Capital byla jedním z prvních investorů Uberu. V žalobě uvádí, že vlastní 13 procent akcií firmy a ovládá 20 procent hlasovacích práv, uvedla agentura Reuters. Hodnota Uberu loni dosáhla 68 miliard dolarů, podíl Benchmark by tak činil 9 miliard dolarů.

Kalanick, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 6,3 miliardy dolarů, drží v Uberu desetiprocentní podíl a 16 procent hlasovacích práv.