Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přivolat si aplikací auto řízené počítačem? Uber už to začíná testovat

  5:00
Taxikáři všude na světě nesnášejí Uber kvůli tomu, že jim jejich řidiči berou práci. Samotný Uber ale nyní vyjíždí na cestu, na jejímž konci nebude potřebovat ani svoje řidiče. Začíná totiž v zákaznickém provozu testovat autonomní auta - tedy taková, která dovedou řídit i sama.

Volvo XC90 dovybavené pro testování autonomního provozu pro Uber. | foto: Profimedia.cz

Šéf firmy Uber Travis Kalanick v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že ještě v srpnu začne v americkém Pittsburghu v testovacím režimu nasazovat samoříditelná auta, která si budou moci zákazníci přivolat. A nepůjde jen o výstřelek. „Vývoj autonomního auta je pro nás existenčně důležitý,“ dodal.

Nejspíš nepřehání. Ve výsledku je to asi nejvýznamnější krok k tomu, aby sedm let stará firma opravdu změnila způsob, jakým se lidé přepravují a jak kolem toho tečou peníze. Krok, který dá na současné protesty taxikářů a bezskrupulózní porušování zákonů ze strany Uberu zapomenout jako na jakousi mezifázi.

Spolupráce s Volvem i akvizice start-upu

Už na konci roku 2014 začal Kalanick budovat tým specialistů na autonomní auta. Do Pittsburghu zamířil proto, že zdejší Carnegie Mellon University právě experty na tuto problematiku proslula.

Dalším významným krokem byl poměrně nenápadný letní nákup start-upu Otto. V pár měsíců staré firmě vyvíjející původně autonomní prvky pro kamiony získal Kalanick desítky vývojářů, kteří dříve na autonomních autech pracovali v Googlu, Tesle nebo v Applu.

Jak to funguje

Právě jim teď uzme prvenství ve vývoji, když jako první začne ve větším testovat s opravdovými zákazníky zvenčí. Ti si v Pittsburghu normálně přes mobilní aplikaci objednají taxi. Pokud budou mít štěstí, vyzvedne je speciálně upravené Volvo XC90 s obsazenými předními sedadly.

Vlevo bude sedět technik, který bude kontrolovat jízdu, a pokud to bude nutné, chopí se volantu. Na místě spolujezdce si bude jeho kolega o jízdě cokoli zaznamenávat. To samé budou činit i kamery vně i uvnitř auta.

Řídit tedy bude hlavně software napojený na kamerové, radarové a laserové senzory spolu s přijímači GPS signálu. Uber nemá podle všeho v plánu vyrábět auta – ta mu mají dodávat partneři jako třeba právě Volvo. Uber, respektive Otto, je má doplňovat o nadstavby právě ve formě senzorových kitů.

Počítač-řidič mívá problémy na mostě

Snad jediná firma, která je v současnosti podobně daleko – tedy vozí opravdové cestující v autonomním vozidle po městě – je francouzská dodávka EasyMile EZ10 (svezli jsme se v ní loni a popsali to zde).

Ta čerstvě slouží ve finských Helsinkách jako kyvadlový svážeč pasažérů na dopravní uzly tamní příměstské železnice. Jezdí ale po stále stejných trasách, maximálně desetikilometrovou rychlostí a testování přeruší, až napadne sníh.

Uber se má sice v Pittsburghu mnohem víc podobat běžnému taxíku, ale ani tady technologie rozhodně není dokonalá. Vývojáři sami přiznávají, že mají problémy třeba s navigací po mostech.

Kalanick však doufá, že Uberu pomohou naučit auta lépe řídit data z jízd všech jeho stávajících řidičů, kteří do aplikace zaznamenávají milion najetých mil ročně.

Iniciativa ukazuje Uber jako technologickou a inovativní firmu – tedy přesně tam, jak se její zástupci sami vidí a nezapomínají to až nepřirozeně tlačit do každého sdělení.

Uber skutečně byl jednou z prvních firem, které přišly s využitím kombinace GPS a mobilního internetu k objednávání taxi. Nyní v oblastech, které stihl velmi zahustit, využívá i možnost carpoolingu – tedy sdílení auta pasažéry jedoucími stejným směrem.

Firma najala supertým lobbistů a právníků

Aktuálně však firma poutá větší pozornost hlavně střety se zákonem v podstatě na všech trzích, kde působí. Poslední dobou přibývá seznam měst a zemí, která klíčovou službu UberPop buď úplně zakazují, nebo regulují.

Napjatá je i situace v Praze, kde si taxikáři snaží vymoci soudní zákaz Uberu, magistrát uděluje řidičům Uberu pokuty a chystaná novela zákona mu fungování ztíží (naposledy jsme psali například zde).

I proto obletěla svět zpráva, že si firma najala lobbistický supertým složený z bývalých eurokomisařů i hlav vlád, který se snaží prosazovat změnu zákonů. A ve světle současné iniciativy se zdá být úkol jasný – prosadit co nejrychleji možnost nasazení autonomních aut bez jakýchkoli řidičů na trh.

To zatím nikde na světě nelze, nejdál postoupily některé země či jejich části, které dovolují testování na silnicích (o tom jsme psali například zde).

Na první pohled to tak bude pro právníky a lobbisty mnohem těžší sousto než handrkování se o tom, zda mají mít řidiči Uberu zkoušku z místopisu nebo svítilnu na střeše.

Navíc nyní debatu posunula událost, která je vzhledem k rozšiřováním technologie asi nevyhnutelná – první smrtelná nehoda řidiče elektromobilu Tesla, jehož řidič se spoléhal na adaptivní tempomat (o případu jsme informovali zde).

Ubrali práci taxikářům, teď o ni asi sami také přijdou

A je tady ještě jedna zajímavá souvislost. Uber se chlubí tím, že poskytuje přivýdělek nebo obživu více než milionu řidičů. I pražská pobočka ráda upozorňuje na to, že pomáhá lidem si přivydělat nebo že asi 15 procent jejich flotily provozují ženy.

Není vyloučeno, že by určitým způsobem (nevyužitá auta sama vozí zákazníky za úplatu, která jde majiteli) mohla auta svým majitelům přes Uber přivydělávat i po naplnění Kalanickovy vize. I tak vše ale směřuje k tomu, že bude Uber dávt lidem práci čím dál tím méně.

A reakce z komunity pittsburghských řidičů nyní připomínají ty, které zněly od taxikářů po příchodu Uberu. „Jsme jen něco jako prozatímní řešení do doby, než se technologie prosadí,“ povzdychl si pro Guardian jedenačtyřicetiletý řidič Rob Judge.

Jiná řidička se potom nechala slyšet, že autonomní auto si rozhodně v budoucnu přivolávat nebude.

Vrátí se investorům vložené miliardy dolarů?

Jedna poměrně nenápadná poznámka ale napovídá, že pokud vše půjde podle plánu, mohli by mít Kalanick a spol. v rukou jeden přesvědčovací trumf.

„V dlouhodobém horizontu ceny spadnou tak nízko, že cena za ujetou míli bude, i pro dlouhé jízdy na venkově, levnější v Uberu bez řidiče než ve vlastním autě,“ předpovídá Kalanick v rozhovoru pro Bloomberg.

To by nejspíš vytvořilo situaci, kdy by na uvolnění regulace tlačili zákazníci. A k nim by se mohla přidat města i vlády, které se už nyní pokoušejí co nejvíce omezit pohyb i samotnou potřebu soukromých aut.

Na trhu autonomních drožek by tak Uber mohl od svého vzniku mít obrovskou převahu. A konečně by mohl zhodnotit bezmála třináct miliard dolarů (za které nyní platí lobbisty a vývojáře), které dostal od investorů, a dostát svému (dle Wall Street Journalu) osmašedesátimiliardovému ohodnocení.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

NE GREENWASHINGU! Britská rada pro reklamu (ASA) zakázala značkám BMW a MG...

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Tesla Y má páté narozeniny. Je nejprodávanějším elektromobilem v historii

Tesla Model Y Performance

VIDEO Americký výrobce elektromobilů Tesla, v jehož čele stojí miliardář Elon Musk, patří k světovým...

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

Koncept malého elektrického SUV Škoda Epiq

VIDEO Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

Nizozemská elektrická síť kapacitně nestíhá, když se dobíjí stávajících 450...

Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

Vysílá Rádio Jerevan? Ne aby se někdo pokusil toto auto okopírovat!

Moderní techniku mají evidentně evokovat světlomety a koncová světla tohoto...

VIDEO Nový papírový model z „ábíčka“? Ne, to je návrh nového ruského auta, který zaregistroval tamní...

Auta máme, a navíc za super ceny, tvrdí prodejci Peugeotu

Rekordní zájem o fotovoltaiku táhl dotační program Nová zelená úsporám....

Začátek roku býval dobou, kdy automobilky vymetaly sklady a nabízely auta za výhodné ceny. Dnes se...

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Vláda pomůže ovocnářům. Mrazy způsobily miliardovou škodu na úrodě

25. dubna 2024  8:44,  aktualizováno  8:56

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je...

Benátky zavedly turistický poplatek. Vstupenky budou kontrolovat revizoři

25. dubna 2024  8:51

Italské Benátky od čtvrtka zavedly poplatek ve výši pěti eur (asi 126 korun) pro návštěvníky, kteří...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...