Za každou osobu a noc na ubytovně mohou radnice od ledna inkasovat šest korun. Ilustrační foto

Za každou osobu a noc na ubytovně mohou radnice od ledna inkasovat šest korun. Ilustrační foto | foto: Grada

Ubytovny mohou podražit, začnou obcím dávat „lázeňské“ poplatky

  • 11
Poslanci našli nový způsob, jak přilepšit obcím. Změna zákona o místních poplatcích radnicím umožní, aby poplatek za ubytování odváděli podnikatelé v každém městě, nejen v lázních nebo turistických centrech jako doposud. Za každou noc a osobu může radnice od ledna inkasovat až šest korun. Až dosud je strop čtyři koruny. Výše poplatku však bude záležet na každé obci.

Poplatky navíc poprvé budou odvádět i ubytovny pro zahraniční dělníky. Zákon už je podepsaný prezidentem, platit začne od ledna. Se změnou přišel plzeňský poslanec Václav Votava (ČSSD).

"Byl to nápad starostů, navíc by to mohlo zlepšit evidenci cizinců," vysvětlil Votava. S návrhem ještě v roce 2008 nesouhlasila Topolánkova vláda, teď už však prošel.

Starostům zejména v okolí průmyslových zón se nelíbilo, že na jejich území žijí dlouhodobě stovky cizinců, kteří do obecní kasy nic neodvádějí.

"Museli jsme po nich dvakrát týdně uklízet, chovali se značně nestandardně, cesta od autobusu k ubytovně byla vystlaná odpadky," popisuje starosta plzeňské části Křimice Petr Otásek. Podle jeho propočtů by mohlo do obecní kasy ročně přibýt kolem půl milionu korun.

Starostům vadí neregistrovaní cizinci

Krize počty cizinců na ubytovnách silně zredukovala, poplatky proto teď radnice berou spíše jako pojistku pro doby, kdy u nás gastarbeiterů znovu přibude. Zastupitelé však musí nejprve schválit vyhlášku na placení takových poplatků. "Většina obcí takovou vyhlášku navrhne," tvrdí Marek Sýkora ze Svazu měst a obcí Plzeňského kraje. Zákon však nijak nepostihuje ubytování v soukromí a načerno.

Platby za ubytování

- Dosud maximálně 4 Kč za noc a osobu v lázeňských městech a místech turistického ruchu
- Od ledna 2010 možné vybírat v každé obci, zahrnuté jsou i ubytovny pro zaměstnance či dělníky, obce mohou chtít až 6 Kč

Majitelům ubytoven se novinka nelíbí. "Při cenách za ubytování je to už dost významná položka. Chápal bych ještě rozdělení podle kategorií ubytování, u aut se také platí daň podle objemu motoru," říká majitel ubytovny v Benátkách nad Jizerou Zbyněk Hubínka. S odchodem cizinců se ubytovny vyprázdnily, ty nejlevnější nabízejí nocleh při dlouhodobém ubytování už od 60 korun za noc.

Podle současných zákonů mohou vybírat poplatek jen lázeňské obce nebo lázeňská města nebo místa soustředěného turistického ruchu. Přesnější definice, o která města jde, v zákoně chybí. Některé obce, které rozhodně nejsou turistickou atrakcí, přitom peníze vybírají.

Od ledna může vybírat jakákoliv obec. Navíc skončí i finta, jak se poplatku vyhnout: ubytovny například mohly pronajmout všechna lůžka pracovní agentuře k přespání zaměstnanců a z toho nebylo nutné městu peníze odvádět.

Proti zvýšení poplatků není Asociace cestovních kanceláří, která má pod sebou i české hoteliéry. "Výnosy z poplatků by měly obce pokud možno povinně investovat zpět do podpory cestovního ruchu," míní Vladimír Dolejš z ACK.