Kvůli obchodu s účtenkami tratí stát miliony na daních. Benzinky nedokážou obsluhu kontrolovat.

Kvůli obchodu s účtenkami tratí stát miliony na daních. Benzinky nedokážou obsluhu kontrolovat. | foto: Karel Kopáč

Účet za naftu od pumpy je horké zboží, stát tratí miliony na daních

  • 125
Tisíce podnikatelů jezdí autem papírově víc než ve skutečnosti. O vykázané fiktivní cesty se jim pak sníží daňový základ a oni ušetří ročně tisíce korun. Tak podle daňových poradců zjednodušeně vypadá jeden z nejrozšířenějších podvodů v České republice.

Redaktoři MF DNES zjišťovali, jak složité je dostat se k základnímu materiálu – účtenkám za pohonné hmoty. Jde to dobře. Na většině čerpacích stanic dostali účtenky i jako neznámí lidé zadarmo, asi na desetině z nich si obsluha řekla o peníze. Na zbývajících benzinkách redaktory odmítli.

I tak nasbírali účty za pohonné hmoty v hodnotě blížící se dvaceti tisícům korunám. Pokud by je použil jeden podnikatel, na dani by ušetřil několik tisíc korun. Na úkor státu.

Zatímco redaktoři vyfasované a nakoupené účtenky vyhodí, tisíce podnikatelů je skutečně použijí k vykázání fiktivních jízd.

O kolik kvůli tomu stát přichází? To nikdo není schopen přesně říct. "Je to součást šedé ekonomiky. Snažíme se proti tomu bojovat, ale vyčíslit úniky není možné,“ připustil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Celý problém se přitom točí kolem čerpacích stanic a jejich zákazníků. Podle odhadů čerpadlářů si totiž účet bere jen asi polovina lidí kupujících benzin a dvě třetiny řidičů, kteří natankují naftu. Zbývající účty zůstanou obsluze, která by je správně měla zlikvidovat.

"Pokud si zákazník účtenku nevezme, musí ji obsluha podle interního předpisu znehodnotit, tedy roztrhat a vyhodit do koše,“ popsala mluvčí Benziny Blanka Růžičková.

Jenže to se děje málokde, na většině míst obsluha daňové doklady na pohonné hmoty schovává. A někde si je dokonce kvůli dalšímu obchodu poctivě a přehledně archivují.

V Ostravě-Mošnově na čerpací stanici VS Oil měla obsluha účtenky úhledně seřazené do balíčků přetažených gumičkou podle druhu pohonných hmot a data. Redaktor MF DNES dostal vybrat, za každý litr na účtence měl zaplatit korunu.

A přísných postihů se zjevně nebojí ani zaměstnanci "značkových“ čerpacích stanic včetně zmiňované Benziny. Na několika místech dostali redaktoři doklad zadarmo, na Benzině na silnici R10 u Mladé Boleslavi si však pracovník rovnou řekl o stokorunu za účet na 114 litrů nafty.

Podle provozovatelů čerpacích stanic je jen jeden způsob, jak podobným machinacím zabránit – naučit lidi brát si účtenky za každých okolností. Pak obsluze benzinek nezůstane nic na rozdávání.

"To je nejlepší obrana. Jinak proti tomu bojovat nemůžeme. Systém účtenku vyjede jen jednou. Co s ní udělá obsluha, když ji nedá zákazníkovi, neovlivníme,“ konstatoval mluvčí OMV Viktor Kučera.

Další možností je znepříjemnit podnikatelům podvádění při zaúčtování falešných nákladů na dopravu. Finanční úřady sice občas nějaký případ odhalí, ve srovnání se skutečným objemem falešných cest jde však o minimum. "S podobnými případy se setkáváme, ale jen ojediněle,“ připustila mluvčí pražského finančního ředitelství Jana Kaslová.