OKD se v dohodě uzavřené loni zavázalo, že udrží ztrátový Paskov s minimálně 1 800 zaměstnanci v chodu do konce roku 2017.

OKD se v dohodě uzavřené loni zavázalo, že udrží ztrátový Paskov s minimálně 1 800 zaměstnanci v chodu do konce roku 2017. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Uhlí rychle zlevňuje, na Paskově se přesto může ještě těžit

  • 13
Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, na jehož existenci jsou závislé tisíce pracovních míst, má stále šanci přežít do konce roku 2017. A to i přesto, že ceny uhlí klesají rychleji, než vlastník dolu - těžební firma OKD - očekával. Vyplývá to z vyjádření mluvčího OKD Ivo Čelechovského pro MF DNES.

Paskov těží jen díky dohodě, kterou vedení OKD loni uzavřelo se státem. Ale ta nyní ztrácí platnost. Přesto vedení firmy počítá s jejím pokračováním za dosavadních podmínek, jak ujišťuje Čelechovský.

OKD se v dohodě uzavřené loni zavázalo, že udrží ztrátový Paskov s minimálně 1 800 zaměstnanci v chodu do konce roku 2017. Stát oplátkou přislíbil 600 milionů korun na pomoc při následném útlumu.

Podmínkou smlouvy byl příznivý vývoj na trhu s uhlím: dohoda platí jen v případě, že ceny koksovatelného uhlí neklesnou po tři navazující čtvrtletí pod hranici 110 dolarů za tunu. Letošní září je devátým měsícem, kdy se cena na světových trzích pohybuje pod touto hranicí. Navíc dál klesá.

Dohoda zavazující OKD udržet Paskov do roku 2017 tím automaticky padá. Podle deníku Právo už se šéf OKD Dale Ekmark obrátil na ministra průmyslu Jana Mládka s návrhem na prodloužení smlouvy o půl roku. Zdá se, že těžaři jsou i při špatném vývoji trhu ochotni alespoň zatím akceptovat dosavadní podmínky.

„Pokud stát zachová příslib 600 milionů korun na pomoc při útlumu, může OKD dál garantovat udržení Paskova do konce roku 2017. Bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet trh,“ řekl MF DNES mluvčí hornické firmy Čelechovský.

Zatím není jasné, jak dlouho bude OKD tuto pozici držet. S tím, jak cena uhlí klesá, je pro firmu zachování Paskova stále méně výhodné. Na druhou stranu se společnost NWR, majitel OKD, dostala po loňské restrukturalizaci ze ztrát: v pololetí vykázala profit 13 milionů eur (asi 351 milionů korun).

Jenomže hospodaření firmy ovlivnilo hlavně jednorázové přecenění jejích dluhopisů, díky němuž NWR získalo mimořádně 49 milionů eur. Skupině klesají tržby, těžba i objem prodaného uhlí.

Jak se k návrhu OKD na prodloužení smlouvy postaví stát, není zatím jasné. Nicméně ministr průmysl Jan Mládek říká, že chce s vedením OKD urychleně jednat. Dohoda totiž automaticky vyprší na konci prosince.

„Tohoto času využijeme k okamžitému zahájení jednání s vedením OKD o případném prodloužení platnosti Dohody nebo o uzavření smlouvy nové,“ říká Mládek.

Dá se čekat, že ministři postoj uhelné firmy uvítají.