Musíme stále vysvětlovat, říká Caio Koch-Wesser o postavení MMF

Musíme stále vysvětlovat, říká Caio Koch-Wesser o postavení MMF | foto: MAFA - Dan Materna

Ukažte světu, co jste dokázali, říká Koch-Weser

P r a h a - Prestižní ekonomický kongres Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, který bude v Praze koncem září hostit přes patnáct tisíc finančníků, je již téměř za dveřmi. Podobné události však jsou ve světě stále častěji doprovázeny bouřlivými protesty proti globalizaci světového hospodářství. Z negativních jevů, které ji provázejí přitom nejčastěji obviňují spolu se Světovou obchodní organizací, i obě instituce.

"Protesty se současný vývoj zastavit nedá. Globalizace se děje a dít se bude i v budoucnu," říká Caio Koch-Weser, "dvojka" na německém ministerstvu financí, který působil tři roky jako výkonný ředitel Světové banky a byl i prvním i když neúspěšným kandidátem Německa na křeslo šéfa Mezinárodního měnového fondu.

Jsou protesty proti globalizaci oprávněné?
Myslím, že v mnoha stanoviscích nemají pravdu. V jednom s nimi ale souhlasím. Je nutné přenést problémy, k nimž při globalizaci světa dochází, z  jednacích sálů na ulici.

Právě tam totiž leží hlavní síla, která utváří ekonomické, politické a sociální procesy. Je nutné obyčejným lidem vysvětlovat o čem se jedná na fórech mezi mezinárodními institucemi a vládami a co pro ně znamená působení velkých nadnárodních koncernů.

Takže smysluplný dialog o tom, co globalizace znamená je velmi přínosný, ale měl by to být dialog a ne násilí. Mělo by se otevřeněji mluvit o výhodách a nákladech globalizace pro normální lidi a co znamená nejen pro ty bohaté ale hlavně pro chudé země.

Důležité je, aby lidé viděli, že se o tom diskutuje. Měli by vědět, co mezinárodní organizace, které činí odpovědnými za globalizaci, dělají a proč. Myslím, že právě výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze je výbornou příležitostí k těmto diskusím.

Jak by jste jim tedy vysvětlil, k čemu jsou instituce typu Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky dobré?
V první řadě je to stabilita na finančních trzích a ve světové ekonomice, kterou by měl zajišťovat měnový fond. Je také nutné, aby obě instituce uměly předcházet finančním krizím. Samozřejmě krize byly a budou a úplně je vyloučit nelze.

Co se týče Světové banky stačí se podívat, jaké obrovské sumy peněz v minulých letech věnovala na rozvoj lidského kapitálu v chudých zemích a tyto aktivity, jsou v jejích funkcích stále důležitější.

A to považuji za investice s největší návratností. Obě organizace jsou však kritizovány pro neprůhlednost financování a mnohé chyby, jichž se při poskytování pomoci dopustily.

Mluví se o nezbytnosti zásadních reforem v jejich fungování...
Teď bych se k tomuto tématu nechtěl vyjadřovat, vzhledem k tomu, že o něm nyní ve Washingtonu debatuje současný kandidát na post šéfa MMF Horst Koehler. To neznamená, že tak brzy neučiním.

Nepopírám, že v minulých letech nedošlo k chybám, ty ale byly z větší části napraveny. Když se podíváte na zhruba padesátiletou historii těchto sesterských organizací, měly významný a pozitivní vliv na to, co se ve světové ekonomice událo.

Tak třeba Světová banka udělala pro chudé země mnoho v oblasti rozšiřování vzdělání či rozvoji zemědělství, kde příkladem za všechny může být Indie nebo Mexiko.

A nebyla to jen finanční pomoc, plnila také roli rádce, který zprostředkovává výsledky výzkumu a zkušenosti například v zemědělství a to mělo obrovský příznivý dopad na rozvojové země.

Měnový fond a Světová banka jsou prospěšné a je jich určitě v dnešním světě potřeba. Znovu říkám, že nepopírám, že v minulosti neudělaly chyby. Důležité je, že musí lidem lépe vysvětlit, co dělají a hledat způsoby, jak jim to sdělit. Jednoduše je potřeba přenést politiku z jednacích sálů na ulici.

Co bude mít z podzimního zasedání MMF a Světové banky Česká republika?
Praha je velmi dobré místo pro konání fóra, protože se nachází v jedné z úspěšně se transformujících zemích. Také si sice prožila své slabé chvilky, ale myslím si, že je to velmi symbolické uspořádat zasedání právě ve střední Evropě v zemi, jejíž ekonomika se v posledních deseti letech vcelku úspěšně rozvíjela a která má ještě své největší zkoušky před sebou.

Jednou z nich je opětovné nastartování ekonomického růstu, ale také budoucí přistoupení k Evropské unii, kam bezesporu jak historicky, tak kulturně patří. Česká republika je na dobré cestě, i když je potřeba zrychlit reformy tam, kde je to možné.

Zejména je nezbytné zvýšit produktivitu práce ve výrobním sektoru a napravit minulé chyby v privatizaci, stejně jako dokončit privatizaci bankovního sektoru.

Česká republika by měla být mezi prvními zeměmi, které do unie vstoupí, obtížnost této výzvy  ale nelze podceňovat. Takže budete mít obrovskou příležitost ukázat celému světu a to nejen vládním představitelům ale i soukromé sféře, co jste dokázali a jaké jsou vaše ambice.

Moje rada pro lidi v České republice tedy je: využijte tohoto fóra, aby se o vás vědělo na těch správným místech.