Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu. Evropu prý sankce nepostihne

  • 878
Ruská společnost Gazprom přerušila dodávky plynu na Ukrajinu poté, co Kyjev nezaplatil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Plynárenský gigant požaduje, aby Kyjev platil příští dodávky dopředu. Ultimátum vypršelo v pondělí ráno, Gazprom poté oznámil, že dodá jen tolik suroviny, kolik si západní soused předplatí a začal omezovat dodávky suroviny pro Ukrajinu. K odběratelům v EU by plyn proudit měl.

"Ukrajinská strana bohužel všechny naše nabídky odmítla," řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. "Budeme omezovat dodávky a plyn dodávat jen evropským spotřebitelům," dodal.  Ukrajina podle něj nepostupovala při jednáních racionálně. Společnost také podala žalobu, ve které žádá splacení dluhu ve výši 4,5 miliardy dolarů.

Krok Ruska je vyústěním dlouhodobých sporů o ceny a dluh mezi oběma zeměmi, který se snažila vyřešit i Evropská unie. To se však nepovedlo. Ukrajina měla do pondělních 8:00 hodin středoevropského času uhradit dluh 1,95 miliardy dolarů, k vyrovnání však nedošlo.

"Dnes od 10:00 moskevského času převedl Gazprom Naftogaz, v souladu se stávající smlouvou, do (režimu) zálohových plateb za dodávky plynu. Ode dneška bude ukrajinská společnost pouze dostávat ruský plyn, za který již zaplatila," uvedl Gazprom ve svém prohlášení. Reuters kromě toho citoval nejmenovaný zdroj v Gazpromu, který uvedl, že "objem plynu na Ukrajinu byl od 8:00 SELČ omezen, jak bylo dohodnuto".

Plyn do Evropy proudí, jistota dodávek je však v ohrožení

Gazprom ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou dál k evropským odběratelům přes Ukrajinu, která má podle něj za povinnost je nepřerušovat. Zároveň však podle agentury AFP Brusel varoval, že komplikace nastat mohou. Už dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety totiž vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Polovina plynu pro Evropu pochází z Ruska.

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream oznámil, že do dnešního poledne nezaznamenal pokles dodávek plynu z Ruska do západní Evropy.

Kolik spotřeby plynu pokrývají evropské země dodávkami z Ruska

Moravské naftové doly se na případný výpadek dodávek zemního plynu z Ruska preventivně připravily. "Oproti loňskému roku jsme výrazně urychlili naplňování obou podzemních zásobníků plynu na území České republiky o celkové kapacitě 280 milionů kubíků zemního plynu, které jsou naplněny z více než 90 procent. V tuto chvíli je skupina MND připravena a garantuje své dodávky zemního plynu všem svým zákazníkům bez jakéhokoli omezení," řekl Ludvík Baleka, obchodní ředitel skupiny.

Kyjev o krok ustoupil, Moskva ne

Ruští a ukrajinští představitelé začali o ceně plynu opět diskutovat v neděli v noci. Jednání, kterého se jako prostředník zúčastnil také eurokomisař Günther Oettinger, však skončilo bez výsledku. Prostředník v jednání nicméně vyjádřil naději, že spor je možné řešit.

Nejnovější kolo rozhovorů se konalo v napjaté atmosféře poté, co proruští vzbouřenci na Ukrajině o víkendu sestřelili ukrajinské armádní letadlo. Demonstranti pak za přihlížení policie zaútočili na ruskou ambasádu v Kyjevě, což vyvolalo ostré odsouzení v Moskvě. Ukrajinská vláda váže splacení dlužných částek na snížení ceny za ruské exportní dodávky. Moskva nabízí částku 385 dolarů, Kyjev žádá větší slevu.

Jednání probíhalo za účasti šéfa ruského Gazpromu Alexeje Millera, ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, ukrajinského ministra energetiky Jurije Prodana a eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera, který funguje jako prostředník.

Podle Evropské unie byla Ukrajina při nedělním jednání ochotná přistoupit na kompromis, Rusko však ze svých požadavků ustoupit nechtělo. Oettinger do Kyjeva přijel s návrhem, podle kterého by Ukrajina v pondělí zaplatila jednu miliardu dolarů a zbytek dluhů pak v šesti splátkách do konce roku. Co se týče ceny plynu, měl Kyjev platit za tisíc krychlových metrů v zimě 385 dolarů a v létě 300 dolarů nebo o něco málo více.

Moskva takový návrh odmítla s tím, že trvá na zaplacení téměř dvou miliard dolarů a počítá s cenou plynu na 385 dolarech. Evropská komise je navzdory tomu přesvědčena, že dohoda je ještě možná.

, ,