Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ukrajina za týden přestane kupovat ruský plyn. Už ho prý nepotřebuje

  • 229
Ukrajina nebude od 1. dubna odebírat zemní plyn z Ruska. Podle ukrajinského ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna se bez něj Kyjev po zimě obejde.

„Teď ruský plyn nepotřebujeme. Prostě ho přestaneme kupovat,“ řekl Demčyšyn. 

Ten už krátce po pátečních jednáních se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem v Bruselu ruskému Gazpromu vzkázal, že bude muset Kyjevu své dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie.

Rusko a Ukrajina diskutují o novém cenovém ujednání. To současné platí jen do konce března.

Smlouvy o dodávkách mezi Ruskema Ukrajinou vyprší na konci března. O kontraktu na třetí a čtvrté čtvrtletí začaly strany jednat v pátek. Ruský ministr Alexandr Novak přišel na jednání s návrhem zvýšit Kyjevu cenu za plyn proti zimní provizorní dohodě o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových. Dodal ale, že Moskva bude uvažovat o slevě.

Rusko chápe, že pokud chce být schopno se svým plynem konkurovat, musí jít s cenou výrazně dolů, řekl Demčyšyn po jednání. Podle něj by se „rozumná cena“ pro druhé čtvrtletí mohla pohybovat mezi 240 a 250 dolary a v dalším kvartále by mohla ještě klesnout s ohledem na propad světových cen ropy, na něž bývají smluvní ceny plynu s časovým zpožděním navazovány.

Ukrajinskou pozici podle ministra posiluje zvýšený dovoz z EU prostřednictvím zpětných toků v plynovodech. Spotřeba plynu v zemi také po zimě výrazně klesá.

Třetinu plynu měl Kyjev z Ruska

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle údajů ukrajinské státní společnost pro přepravu plynu Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procenta. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie. Ukrajina odebírá plyn z Polska, ze Slovenska a z Maďarska prostřednictvím zpětných dodávek ruského plynu.

, ,