Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk | foto: ČTK

Ukrajinský premiér: Rusko nám na Krymu ukradlo miliardy kubíků plynu

  • 91
Rusko při anexi poloostrova Krym "ukradlo" přes dvě miliardy kubických metrů plynu, vrty na pevnině i na moři a celé ropné společnosti. V Bruselu to prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

"Rusko anektovalo Krym. Rusko zabavilo ukrajinský majetek za desítky nebo stovky miliard dolarů včetně státem vlastněných ropných a plynárenských společností," zdůraznil v Bruselu Jaceňuk. "Ukradli přes dvě miliardy kubických metrů ukrajinského plynu, ukradli naše těžní pole, ukradli naše společnosti, ukradli naše vrty na pevnině i na moři. Uvidíme se s Ruskem u soudu," upozornil.

Kyjev však podle premiéra zároveň počítá s tím, že urychleně splatí ruskému Gazpromu dluh za odebraný zemní plyn. Ruská strana však podle něj musí uznat dříve domluvenou a nyní Ruskem odmítanou cenu 268,5 dolaru (asi 5 300 Kč) za 1000 metrů krychlových. Pokut to Moskva udělá, zaplatí Kyjev do deseti dnů. "Ale nejdříve musíme podepsat dohodu, teprve pak se bavit o nedoplatcích," poznamenal ukrajinský premiér s tím, že Kyjev je připraven k tržnímu chování. Kyjev už také Moskvu upozornil, že pokud nebude rychle dosaženo dohody, obrátí se Ukrajina na arbitrážní soud ve Stockholmu.

Moskva využívá plyn jako zbraň, míní premiér Ukrajiny

Jaceňuk dále prohlásil, že Rusko nesmí používat zemní plyn jako nový typ nekonvenční zbraně. "Věřím, že není v ničím zájmu prohlubovat problémy v oblasti energetiky a používat energetiku jako politický nástroj," poznamenal k tomu předseda Evropské komise José Barroso. Pokud chce být Rusko vnímáno jako věrohodný dodavatel, bylo by pro něj nevýhodné hrát s energetikou politické hry, dodal.

Gazprom oznámil, že Ukrajina má za červnové dodávky zemního plynu zaplatit předem 1,66 miliardy dolarů (33 miliard Kč). Státem ovládaný ruský podnik již v pondělí potvrdil, že dodávky suroviny na Ukrajinu zastaví, pokud nedostane za červnový plyn zaplaceno předem. Celkový dluh Kyjeva za dodaný plyn nyní činí 3,51 miliardy dolarů (69,5 miliardy Kč). Ukrajina však platby předem za současnou cenu odmítá (více zde).

Kyjev se snaží změnit podmínky dohody z roku 2009 uzavřené za vlády expremiérky Julije Tymošenkové. Podle této dohody musí Ukrajina koupit stanovený objem plynu, ať ho potřebuje nebo ne, za cenu 485 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je nejvyšší cena v Evropě. Poté, co bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč loni na podzim odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, Rusko cenu snížilo až na 268,5 dolaru. Nyní však Rusko trvá na platnosti staré smlouvy a staré ceny.

,