Ulevte zemi nákupy, vyzývají špičky USA

Nákupy jsou vlasteneckou povinností, nebo přinejmenším něčím, co doporučují politici jako jednu z občanských odpovědí na teroristický útok, který zničil newyorské Světové obchodní středisko a budovu ministerstva obrany ve Washingtonu. Prezident George Bush již minulý týden vybídl Američany, aby se nebáli a létali, protože jedině tak lze zachránit letecké společnosti před krachem. A také poradil lidem, aby neváhali s návštěvou zábavních parků, třeba Disneylandu.

Newyorský starosta Rudolph Giuliani opakovaně doporučoval, aby se lidé vrátili do obchodů a nakupovali, jako by se 11. září nic osudného nestalo.

Clinton nakupoval pro děti obětí
Bývalý prezident Bill Clinton šel příkladem a v obchodě NBA ve střední části Manhattanu nakoupil dárky pro děti obětí teroristického útoku za více než 340 dolarů.

Nákupní horlivost předvedli o minulém víkendu také guvernéři několika států a starostové větších měst.

Odpověz na útok, utrácej peníze
Aby poselství bylo jasné všem, rozdávají prodavači po ulicích dolního Manhattanu plastikové placky, které hlásají: "Odpověz na úder, N.Y.! Utrácej peníze!" nebo "Odpověz na úder, jdi nakupovat!"

Filozofie hesla je jednoduchá - peníze rozhýbají ekonomiku, která už dlouho churaví. Realita života je ovšem silnější než přání a výzvy. Lidé nadále kupují jen to, co nakupovali dříve, jen tomu nyní dodávají vlasteneckou příchuť.

Psychologové: Nákupy ulevují duši
Pouze hrstka zámožnějších zákazníků si dovolí pořídit to, co momentálně nepotřebuje. A i v tomto případě psychologové tvrdí, že mnohdy jde jen o odložené a impulzivně provedené nákupy nebo o obvyklou snahu ulevit duši po dnech napětí a stresu.

"Když ale podobné rozhodnutí udělá dostatečné množství lidí, může se změnit vnímání toho, jak špatně si ekonomika vede," uvedla Jerald Jellisonová, profesorka sociální psychologie na Jihokalifornské univerzitě.

"Vlastenecké výzvy k utrácení peněz jsou zbytečné, ne-li rovnou hloupé. Ve válce se obvykle lidé drží zpátky a utrácejí méně," vysvětlil marnost počínání politiků Robert Reich z Brandeisovy univerzity.

Místo naléhání na větší utrácení navrhuje jako vyšší stupeň vlastenectví, aby velké americké podniky odložily v příštích šesti měsících propouštění nebo aby Kongres na jeden rok zrušil federální daň.