Při praní se vyplatí řídit několika radami. Praní bude levnější a prádlo čistší.

Při praní se vyplatí řídit několika radami. Praní bude levnější a prádlo čistší. | foto: Profimedia.cz

Umíte správně prát?

Nejen ponožky, ale i spodní prádlo, ručníky a prostěradla dnes hýří barvami. Přesto stále pereme jako za časů našich babiček, kdy prádlo bylo jen bílé. Nejprodávanější prostředek na praní je ten s bělidly a zjasňovači, které mají zásluhu na tom, že prádlo je sněhobílé a z černých ponožek jsou šedivé.

popisek Prací prostředky
Některé perou skvěle, jiné jako voda

Je to škoda, špatným praním se z drahých kousků vašeho šatníku stane sbírka starého šatstva pro charitu.

1) Třídíte správně prádlo?
Ideální je, když se vám podaří nashromáždit celou pračku červeného a celou modrého prádla. Když budete prát dohromady trička s džínami, vyperou se dobře, ale barvy časem ztratí svůj původní odstín.

Problém není v tom, že by barvy pouštěly – dnešní tkaniny (alespoň ty kvalitnější) používají barvy, které jsou stálé – ale spíš v tom, že každý druh prádla vyžaduje něco jiného. Když budete třídit prádlo na světlé a tmavé a především prát v teplotách, které jsou uvedeny na visačce k údržbě, ochráníte jeho barvy.

2) Vybíráte vhodný prostředek?
Je chyba používat na všechno prádlo stejný prací prostředek. Pokud perete v prášku na bílé prádlo dlouhodobě i prádlo barevné, riskujete, že barvy, hlavně ty tmavé, časem vyblednou a zešednou. Prostředky většinou nazývané „univerzální“ totiž obsahují bělicí složky a opticky zjasňující prostředky.

Ty zlepšují vzhled bílého prádla, u barevného však mohou způsobit pravý opak. Proto se vyplatí prát barevné tkaniny prostředky pro barevné prádlo, které zase obsahují ustalovače barev.

3) Dávkujete dobře?
Kolik prostředku potřebujete k praní, je uvedeno na obale. Dejte však pozor, dávky se mohou výrazně lišit, například takzvaných kompaktních prostředků (označené jako eurocompact, ultra nebo super compact, případně ultra nebo super plus) se dává méně, jsou totiž silně koncentrované.

Dávkování závisí na množství prádla (pokud není buben plný, uberte i prášku), na míře zašpinění (vyšší množství je nutné jen u hodně zašpiněného prádla) a na tvrdosti vody (čím tvrdší voda, tím více prášku).

4) Plníte správně pračku?
Každý prací cyklus spotřebovává elektrickou energii a vodu, proto není dobré zapínat pračku napůl prázdnou, ale ani ji přeplňovat. Když je pračka příliš plná, prádlo se nevypere tak dobře, a navíc ho vyndáte hodně pomačkané a bude se špatně žehlit. Mezi prádlem a bubnem by měl zůstat prostor na výšku dlaně.

5) Víte, jak na skvrny?
Pokud jsou na prádle skvrny, je dobré na ně nanést tekutý prostředek na odstraňování skvrn a nechat ho několik minut působit. Zvýší se tím jeho účinnost.

Silně zašpiněná místa předem v ruce promněte buď mýdlem, nebo odstraňovačem skvrn, který pak můžete přidat i k pracímu prostředku do pračky. Je to ekologičtější než zvyšovat dávku prášku nebo teplotu.

6) Volíte správný program?

Dnešní prostředky jsou účinnější, prací lázeň může mít proto nižší teplotu. Ložní prádlo a ručníky není nutné prát na 90 stupňů, stačí 60 stupňů Celsia. Trička, košile a kalhoty, pokud ovšem nejsou příliš zašpiněné, můžete prát při 30 místo 40 stupních Celsia.

Rada MF DNES

Na úsporný program dávkujte méně prášku. Při použití takzvaného úsporného programu, kdy pračka napouští méně vody, myslete na to, že je také třeba snížit dávku pracího prostředku. Jinak se prášek z prádla dostatečně nevyplaví, usadí se v látce a následně vám může podráždit kůži.

,