Umíte ušetřit na jídle, a jak to děláte?

-
MF DNES sleduje po celý rok hospodaření matky samoživitelky s nízkým příjmem a invalidním důchodem, manželského páru v důchodovém věku a dvou studentů. Všechny sledované osoby jsou skutečné, vystupují jen pod jinými jmény. Důvod? Anonymita zajistí nezkreslené hospodaření.

Slávka Králová: Máme výhodu, že nejsme nijak vybíraví. Mnoho peněz ušetříme za ovoce a zeleninu, hodně toho pěstujeme na zahradě. Zavařujeme, dáváme zeleninu do mrazáku, takže za ni neutrácíme ani v zimě. Na stole nemusí být každý den maso, ale polévka ano. Jednou za čas jedeme na větší nákup a na tom se dá také ušetřit.

Jan Král, 77 let, důchodce, vzdělání VŠ Slávka Králová, 72 let, důchodkyně, dříve ekonomka, vzdělání SŠ
Majetkové poměry: byt 3+1 v rodinném domku, auto Octavia z roku 1962, motokolo Babeta, akcie za cca 13 000 korun, úspory 20 000 korun
Čistý měsíční příjem domácnosti: 11 134 korun (důchody + příspěvek míst. úř. na ortop. pomůcky)

Šárka Sobotková: Myslím, že v rodině s dospívajícími dětmi se ušetřit nedá. Já se o tom přesvědčuji každý týden. Oba se synem chodíme na obědy do jídelen, určitě nás jídlo stojí méně, než kdybychom si ho kupovali. Snídáme a svačíme často sladké koláče a buchty, které nenakupuji, ale peču. Zvykla jsem si také vařit teplé večeře, vyjdou levněji, než když bych kupovala salámy a sýry na studená jídla.

Šárka Sobotková, 45 let, úřednice, vzdělání - středoškolské syn Dušan, 15 let, školák
Majetkové poměry: družstevní 3+1 v Praze, dvě kuponové knížky úspory: 20 000 korun
Čistý měsíční příjem domácnosti: 5000: mzda, 3000: invalidní důchod, 2000: výživné na syna, 650: přídavek na děti
Celkem: 10 650 korun

Lucie Jersáková: Nevím, jestli jsem ten vhodný člověk, který by mohl ostatním radit, jak ušetřit na jídle. Já za jídlo mnoho neutratím, ale je to jen proto, že ho odbývám. Často snídám i večeřím jen chleba s máslem a se sýrem, na oběd zajdu do menzy, kde je jídlo levné. Dost často vůbec neobědvám, ošidím žaludek třeba jen jogurtem nebo ovocem.

Lucie Jersáková, 25 let, studentka VŠ v Praze, svobodná, bezdětná
Majetkové poměry: 3+1 družstevní byt, 1 kuponová knížka s akciemi v hodnotě cca 1500 korun, stará chalupa ve špatném stavu
Čistý měsíční příjem: příjem z brigády: 5120 korun, přídavek na dítě: 608 korun
Celkem: 5728 korun

Martin Patera: Já na jídle ušetřím jen díky tomu, že mám v záloze rodinnou kuchyni maminky. V ní se stravuji moc dobře a ještě zadarmo. Pokud jsem na koleji, řeším jídlo obvykle za pochodu v nějakém bistru nebo menze. Dost často se spokojím s bagetou ze samoobsluhy, občas zajdu na gyros nebo čínu. Večeře jsou ve znamení chleba s máslem a sýrem či paštikou, snídani někdy vyřeším jen černou kávou.

Martin Patera, 22 let, student VŠ v Brně svobodný, bezdětný
Majetkové poměry: 6000 korun dědictví po babičce a dědovi, hi-fi věž
Čistý měsíční příjem: 4000 korun od rodičů 6000 příjem z brigády
Celkem: 10 000 korun