Unie ruší cla pro nejchudší

Od pondělka se otevřou brány Evropské unie pro bezcelní dovoz zboží ze 48 nejchudších zemí světa. Potrvá však ještě řadu let, než tento vstřícný krok unie strádající ekonomiky nejméně rozvinutých částí světa skutečně pocítí. "Je to poprvé, co byla obchodní politika podstatně upravena ku prospěchu rozvojových zemí. Je to světová premiéra," ocenil evropský komisař pro otázky obchodu Pascal Lamy schválení této iniciativy, která nese název Vše kromě zbraní. Zrušení cel se totiž netýká dovozu vojenské techniky. Ale jak je v unii obvyklé, také Vše kromě zbraní bylo "podstatně upraveno" pod tlakem lobbistů.

Tři nejdůležitější produkty nejchudších zemí světa tak získají volný přístup do EU až za řadu let. U banánů to bude v roce 2006, u cukru a rýže v roce 2009. Komise přitom navrhovala, aby odstraňování cel u těchto komodit skončilo už v roce 2004.

Nevládní organizace, jako například britská skupina BOND, proto unii kritizují, že těmito ústupky značně snížila cenu své "dobročinnosti". Státy EU dovážejí z chudých zemí zboží za devět miliard eur, což je asi jedno procento jejich dovozů, ale více než polovina všech exportů rozvojových států.

Čistý přínos schválených změn pro chudé bude zatím představovat pouhých osmdesát milionů eur, tedy necelé jedno procento objemu jejich zboží mířícího do Evropské unie.

Brusel však sotva mohl jít dále: narazil na odpor unijních výrobců cukru, španělských producentů banánů a řeckých pěstitelů rýže. Francie se spolu se Španělskem pokoušela ještě na poslední chvíli zablokovat celou iniciativu. Ostatní se spokojili s dlouhými lhůtami pro cukr, rýži i banány a odpůrce přehlasovali.

"Je potěšující, že jsme dosáhli tohoto kompromisu," uvedl po hlasování v Radě ministrů EU švédský ministr obchodu Leif Pagrotsky. Zároveň dal najevo, že unie tím sleduje širší cíle. "Je to signál pro konferenci OSN o nejméně rozvitých zemích a pro nastávající jednání ve Světové obchodní organizaci," řekl.

Lamy neskrývá, že tímto krokem chce unie získat podporu rozvojových zemí pro zahájení nového kola jednání o světovém obchodu. Vyzval proto Spojené státy, Japonsko a Austrálii, aby se ke kroku unie připojily. A ministr Pagrotsky oznámil, že unii by záhy mělo následovat Chile, Norsko a Nový Zéland.

Vzdor svému zvučnému názvu se iniciativa Vše kromě zbraní týká hlavně zemědělských výrobků. Od 5. března mohou tedy nejchudší země světa, jako Súdán, Mosambik, Rwanda, Jemen, Afghánistán, Bangladéš či Haiti, do unie bezcelně vyvážet mouku, oleje, sýry, maso, ovoce a zeleninu či alkohol.

Unie bude muset kompenzovat dopady těchto dovozů na své rolníky, což ji bude podle evropských expertů stát 200 až 600 milionů eur. Kdyby ihned uvolnila i dovoz rýže a cukru, unijní náklady by se vyšplhaly na 1,2 až dvě miliardy eur.

Proto Brusel záhy upustil od počáteční myšlenky z loňského října, podle níž se clo mělo ihned zrušit i u těchto výrobků.