Elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.

Elektrárna Dukovany. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Unie se dohodla na testech jádra. Bojí se nové Fukušimy

  • 33
V zemích Evropské unie se budou testovat jaderné elektrárny. Cílem je zjistit, nakolik mohou odolat přírodním katastrofám a jiným nebezpečím. Rozsah testů zatím není znám, zřejmě ale v diskusích vyhrála mírnější verze a nebude se prověřovat odolnost elektráren proti teroristickému útoku nebo pádu letadla.

Diskuse nad testy jaderných zařízení ze vedou dlouho a dosud nebyla shoda, co všechno se bude testovat. Detaily by měl dopoledne představit eurokomisař Günther Oettinger. Diplomatické zdroje nicméně potvrdily, že se odborníci dohodli.

O testech se začalo mezi evropskými politiky mluvit hlavně po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima. Rozdílné názory ale panovaly o rozsahu testů. Evropská komise a zejména eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger dlouhodobě usiloval o mimořádně přísná kritéria, která by zahrnovala třeba i teroristické riziko či případný pád letadla na elektrárnu. Tyto aspekty odmítali ale například Francouzi, kteří spolu s Brity chtěli testování omezit jen na odolnost vůči přírodním katastrofám.

Ještě nedávno pak komisař tvrdil, že "pod odlehčené testy odolnosti se nepodepíše". Oettinger ale dnes v německém rozhlasu podle agentury Reuters nicméně řekl, hrozba terorismu zůstane i nadále mimo celoevropské testy a nakládání s ní bude pod národními regulátory.

Zda elektrárny odolají útokům teroristů, se zřejmě nedozvíme

"Otázka, jak se bránit proti nebezpečím teroru, nepatří k úkolům pro nadnárodní úřady, ale je částí vnitřní národní bezpečnosti," prohlásil na stanici Deutschlandfunk. "Proto respektuji, že některé členské země říkají, že nechtějí vykládat své karty. To by mohlo i podněcovat k terorismu," dodal.

Jaderné elektrárny má v 27členné EU 14 zemí. K nejhlasitějším kritikům jaderné energie patří dlouhodobě Rakousko, které má problémy i s českou elektrárnou Temelín ležící poblíž jeho hranic. To uvítalo, že poprvé vznikne jaderný bezpečnostní program na celoevropské úrovni. Od ekologů ale zazněly v reakci na dohodu už výtky. "Projaderné vlády z Británie, Francie a České republiky jsou odpovědné za rozmělnění dohody," uvedl v prohlášení rozeslaném dnes novinářům Jan Haverkamp z Greenpeace.

Testům vytkl, že nebudou nezávislé, nezahrnou všechny možné hrozby a jejich výsledky lidem neřeknou, zda jedny z možných cílů teroristů jsou opravdu chráněny či nikoli.

,