Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Unionka doufá v investory s třemi A

  16:07aktualizováno  16:07
Vedení Union banky se nechce smířit se ztrátou bankovní licence. O ostravskou banku projevili podle jejího generálního ředitele Romana Mentlíka zájem investoři s nejvyšším ratingem AAA. Firma proto podá rozklad proti rozhodnutí České národní banky, která v úterý zamítla záchranný plán UB.

"Kdyby někdo takový skutečně přišel, tak jsem si téměř stoprocentně jist, že by centrální banka revokovala své rozhodnutí," uvedl Mentlík podle ČTK.

Investor by se podle něj za vklady v bance zaručil. Musel by ale přesvědčit klienty, aby nechtěli všechny své peníze hned.

Při zachování důvěry klientů by podle Mentlíka novému investorovi stačilo pouze několik set milionů korun. Ekonomové jsou však skeptičtí k tomu, že by banka mohla získat zpět ztracenou důvěru.

ČNB poslala Union banku do likvidace
Centrální banka rozhodla o odejmutí licence UB v úterý. Proti prvoinstančnímu rozhodnutí může Union banka podat do patnácti dnů rozklad. Do doby nabytí právní moci rozhodnutí zůstává bankou dle zákona o bankách. O rozkladu rozhoduje bankovní rada ČNB.

Jestliže banka opravdu skončí, klienti dostanou jen 90 procent vkladů, maximálně zhruba 790 tisíc korun.

Centrální banka se přidala k ministerstvu financí, které restrukturalizační plán nového vedení Union banky odmítlo a odejmutí licence doporučilo.

"Union banka nepředložila realistický ozdravný plán, který by znamenal obnovení její platební schopnosti a ozdravění finanční situace banky. Union banka tedy nedoložila, že nedostatek v činnosti banky, který vedl k zahájení správního řízení, byl odstraněn," odůvodnila svůj verdikt Česká národní banka.

Podle vyjádření managementu zatím Union banka pracuje dál v rozsahu, který umožňuje obchodní zákoník.

"Neznamená to žádnou zásadní změnu v naplňování strategického ozdravného plánu. Jestliže hlavním důvodem pro odebrání licence je obava ČNB, že Union banka by nebyla schopna vydržet run klientů, pak masivnímu náporu klientů, kteří požadují své vklady, není podle mého názoru schopna čelit žádná banka," řekl generální ředitel Roman Mentlík.

Majoritní akcionář Union banky - italský Invesmart - tvrdí, že do záchrany banky zapojil i investiční společnost Goldman Sachs.

Sázka na státní pomoc nevyšla
Union banka uzavřela pobočky 21. února poté, co jí stát odmítl pomoci s problémovými úvěry. Akcionáři poté z vedení odvolali generálního ředitele a předsedu představenstva Radovana Vávru.

Nové vedení v čele s Romanem Mentlíkem připravilo záchranný plán, který počítal s uchováním licence, postupnou zpětnou úhradou výplat do Fondu pojištění, částečným rozprodáním majetku a úzkou specializací banky na konkrétní investiční projekty.

Tento návrh však nejprve odmítlo ministerstvo financí a následně se k němu přidala i centrální banka.

Souhrn článků o Union bance
V bance má peníze bezmála 200 tisíc klientů, které jsou standardně pojištěny do 25 tisíc eur, maximálně však na 90 procent vkladu na jednoho vkladatele.

Ostravská Union Banka patřila mezi menší bankovní domy, má 49 poboček. Její bilance dosahuje zhruba 27 miliard korun. Vklady klientů přesahují dvacet miliard.

JAK JE TO S POJIŠTĚNÍM VKLADŮ

Fond pojištění vkladů, bez ohledu na to, zda Union banka možnosti rozkladu proti rozhodnutí ČNB využije, i nadále pokračuje v přípravě výplaty pojištěných vkladů do zákonem určené výše odpovídající 25 tisíc eur.

Ekvivalent limitu v českých korunách se přepočte podle kurzu devizového trhu vyhlášeného ČNB ke dni 21. února 2003. Pokud by bylo pro účely výplaty náhrady pro oprávněnou osobu výhodnější použít kurz devizového trhu vyhlášený ČNB ke dni zahájení plateb, má oprávněná osoba nárok na doplacení příslušného rozdílu.

Fond pojištění vkladů musí být dle zákona o bankách schopen vyplatit náhradu do tří měsíců od vydání oznámení ČNB o platební neschopnosti Union banky, tedy nejpozději do 21. května 2003.
(Pramen: ČNB)

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

ilustrační snímek
České děti neumějí hospodařit s kapesným, čtvrtina si peníze půjčuje

České děti neumějí příliš hospodařit s penězi. Většina rodičů se jim sice snaží vštípit základy finanční gramotnosti prostřednictvím kapesného, podle...  celý článek

Premiér Bohuslav Sobotka při tiskové konferenci na Úřadu vlády (14. června 2017)
Je to populismus, kritizují ekonomové Sobotkovo lobbování za vyšší mzdy

Zaměstnavatelé považují snahu premiéra Bohuslava Sobotky vyzvat francouzské a rakouské nejvyšší představitele ke zvyšování mezd českým pracovníkům za...  celý článek

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách
KOMENTÁŘ: Ekonomika je jako strom, do nebe však neroste

Vzestup české ekonomiky je nečekaně vysoký, ale je v tom růstu dost skromnosti, vytrvalosti a poctivosti? Není to jen vzplanutí nad tím, jak stát rozdává...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.