Unipetrol půjde na trh znovu vcelku

  • 1
Stejně jako v roce 2001, tedy vcelku, bude vláda prodávat Unipetrol. Kabinet schválil plán ministra financí Bohumila Sobotky, který chce petrochemický holding prodat do roka. Ačkoli záměr prodat firmu dohromady se nakonec stal jednou z příčin krachu prodeje, vsadil na něj stát i podruhé.

Věří, že prodej tak bude rychlejší. Zároveň se obává, aby mu ve vlastnictví nezůstal některý z těžko prodejných majetků skupiny.

Mluvčí ministra financí Jaroslav Dědič uvedl, že plán zatím nic neříká o podmínce, která rovněž byla investorům v minulém tendru na překážku. Tedy, že případní kupci by nesměli Unipetrol po koupi od státu po částech rozprodat.

"Nyní to plán ještě neobsahuje. Detailnější bude, až najmeme poradce," říká Jaroslav Dědič.

Poradenskou firmu vybírá Fond národního majetku (FNM). Má na to ještě dva týdny. Loni radila s prodejem britská HSBC. Plán, který budou mít ministři na stole, si klade za cíl prodat holding do 12 až 14 měsíců. FNM proto ani letos s penězi za Unipetrol ve svém rozpočtu nepočítá.

Už dnes je však jisté, že výnos za Unipetrol bude menší, než kolik nabízeli zájemci loni. Jeho akcie ztratily nejen kvůli průtahům privatizace více než čtvrtinu hodnoty. Hospodaření dceřiných firem Unipetrolu se navíc výrazně zhoršilo. Nejvíce na to doplatila Spolana, která na tom byla finančně špatně ještě před srpnovými povodněmi a nyní ještě bojuje s následky velké vody.

Nepříznivý výsledek za loňský rok vykáže také Česká rafinérská, i když její podíl na trhu roste. Hlavně díky posilující koruně vůči americkému dolaru ztratila více než miliardu korun. Za dolary nakupuje na zahraničních trzích ropu a rafinerská marže je nastavena rovněž v dolarech, takže po přepočtu na koruny během roku klesaly příjmy.