Unipetrol se zřejmě rozroste

Státní petrochemický gigant Unipetrol se v nejbližší době pravděpodobně rozroste o další dva podniky - rafinerii Paramo a chemickou společnost AliaChem. Tím se zřejmě naplní scénář ministerstva průmyslu o vytvoření velkého českého chemického impéria a jeho následné privatizace jako celku. Oba připravované prodeje přitom provázejí nejasnosti. Neoficiálním vítězem tendru FNM na sedmdesát procent akcií Parama se stal kanadský Norex Petroleum, Unipetrol skončil druhý.

Toto doporučení meziresortní hodnotitelské komise však resorty průmyslu a financí změnily a za kupce vládě navrhují Unipetrol. "Důvodem je, že Norex o sobě nedodal dostatek informací a panují pochybnosti o jeho majetkové struktuře," sdělil zdroj z ministerstva financí. To také potvrdila mluvčí ministerstva průmyslu Dagmar Plachá: "Ve prospěch Unipetrolu hovoří plná transparentnost, což se o ostatních uchazečích říci nedá." Zdroj z resortu průmyslu uvedl, že Norex je společnost s ručením omezeným, a úřady nepřesvědčil, že má peníze na zaplacení slíbených investic.

Norex však ve výběrovém řízení nabídl nejvyšší cenu za akcii, a to 403 koruny, tedy celkem 380 milionů korun, zatímco Unipetrol 150 korun za kus.

Kanadská firma zpochybňování jejich finančních schopností i nedostatek informací odmítá.

"Na žádost ministerstva průmyslu jsme dodávali o naší firmě další informace a nikdo po nás poté už nic nechtěl. Navíc je vše na internetu a máme také doporučení kanadské vlády," říká mluvčí Norexu v tuzemsku David Soukup.

Zdroj z ministerstva však tvrdí, že informace dodané Norexem pouze potvrdily obavy, zda firma splní své sliby. "Jsme připraveni bránit se právní cestou," zdůraznil Soukup.
Kabinet by měl dnes jednat i o prodeji AliaChemu. Kupcem se má stát firma
Agrobohemie, kde má po polovině akcií Unipetrol a soukromá firma Agrofert Holding. Vláda má dle návrhu ministerstva průmyslu přitom uložit státní Konsolidační bance, aby převzala úvěry AliaChemu u IPB, přidružila je ke své dvoumiliardové pohledávce a tyto úvěry restrukturalizovala. "Vlastně má jít o oddlužení a profitovat by z něj měla i polosoukromá Agrobohemie, což je pro nás nepřijatelné," sdělil zdroj z ministerstva financí. Rozepře přiznal i informovaný úředník resortu průmyslu: "Ministr Mertlík ke Grégrovu návrhu napsal výhradu a nechce, aby se stát v AliaChemu angažoval."
Agrobohemie zvítězila s nabídkou 815 milionů korun v soutěži, kterou na prodej poloviny akcií AliaChemu organizoval správce konkursní podstaty její mateřské firmy Chemapol Group.