Revoluce v sociálním systému? Garantovaný příjem testuje stále více zemí

  17:34
V posledních letech se v řadě zemí mluví stále vážněji o testování modelu garantovaném příjmu, tedy měsíčních dávek pro každého, bez ohledu na to, jestli chodí do práce nebo ne. Finsko, Kanada a Nizozemsko už chystají pilotní projekty. V budoucnosti by takové opatření znamenalo revoluci v systému sociálního zabezpečení.
Bohatá Evropa o systému dávek pro všechny uvažuje. V rozvojových zemích by to však byl přirozeně neřešitelný rozpočtový problém.

Bohatá Evropa o systému dávek pro všechny uvažuje. V rozvojových zemích by to však byl přirozeně neřešitelný rozpočtový problém. | foto: Profimedia.cz

Novozélandská strana práce v pondělí oznámila, že uvažuje o zavedení nepodmíněného garantovaného příjmu. Ostrovní země je tak zatím posledním státem, který o myšlence vážně diskutuje, uvedl britský list Independent. Mnozí odborníci čím dál častěji upozorňují na zastaralost stávajícího sociálního systému. Ten má své kořeny v dobách velké hospodářské krize v 30. letech 20. století.

„Když se bavíme o nerovnosti, obyčejně se soustředíme na zaměstnanost a výkon ekonomiky. Jenže většina světové populace má nerealistické vyhlídky na práci a už nyní produkujeme více, než je udržitelné. Základní příjem nicméně odděluje přežití od zaměstnanosti a produkce,“ uvedl Ralph Callebert z univerzity Virginia Tech ve Spojených státech.

Co je garantovaný příjem

Garantovaný univerzální příjem zjednodušeně znamená, že každý občan dané země má nárok na určitý finanční obnos, který mu stát pravidelně vyplácí. Tyto peníze dostane bez ohledu na to, jestli má příjem z práce či nikoliv. Zastánci vyzdvihují administrativní nenáročnost a transparentnost. Systém má mít i pozitivní dopad na porodnost - ženy plánující mateřskou by se totiž nemusely v takové míře potýkat s výpadky v rozpočtu v domácnosti. Základní příjem by navíc snížil rozdíly v základním ohodnocení mezi muži a ženami.

Odpůrci naopak tvrdí, že by zavedený krok nenutil některé obyvatele pracovat a zároveň by opomíjel ty, kteří sociální dávky nejvíce potřebují. Opatření by pak v neposlední řadě bylo především nákladné pro státní rozpočty.

Inovátorská myšlenka, o které se akademicky diskutuje již několik desetiletí, prošla už prvními zátěžovými testy. Například na Aljašce rozdělují svůj podíl ze státních zisků z ropy každoročně mezi své obyvatele už více než třicet let.

Od polárního kruhu po Afriku

Mezi průkopníky v testování garantovaného příjmu patřilo v sedmdesátých letech kanadské městečko Dauphin. Tamní výsledky mimo jiné potvrdily obavy kritiků - lidé pracovali o něco méně. Ekonomická aktivita ale poklesla především u matek, které se rozhodly zůstat doma déle s dětmi nebo u teenagerů, kteří se rozhodli dokončit vzdělání. Lidé byli zdravější a psychicky vyrovnanější, vyplývá z dokumentu univerzity v Manitobě.

Na africkém kontinentě byla průkopníkem nepodmíněného příjmu Namibie. V tamní malé farmářské vesnici byla každému obyvateli v roce 2008 vyplácena měsíčně částka 100 namibijských dolarů (asi 160 korun). Už po roce klesla podvýživa dětí ze 42 procent na 10 procent, vzrostla školní docházka a žáci byli pozornější. Pozitivní výsledky země zaznamenala i u dospělých. Kriminalita poklesla o 36,5 procenta a překvapivě se zvýšila i zaměstnanost. Mnozí se začali věnovat drobnému podnikání, vyplývá z dokumentu Mezinárodní sociologické asociace zveřejněném na stránkách Global Labour Journal.

Ocenili byste garantovaný příjem pro všechny namísto sociálních dávek i v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3171
Ne
Ne 665

Garantovaný příjem zkoušeli i v Brazílii, Indii nebo Spojených státech.

Experimenty, které probíhaly vždy jen v malých vesnicích nebo městech, naznačují, že garantovaný příjem krátkodobě přispívá k boji s chudobou a příjmovou nerovností. Dlouhodobě by potom mohl vést ke vzdělanější a podnikavější společnosti s menšími rozdíly mezi občany.

Nevyřešenou otázkou ovšem zůstává, kde by chudé země na štědrý sociální systém vzaly prostředky.

Bohatá Evropa o garantovaném příjmu uvažuje

O zavedení garantovaného příjmu se proto v současné době mluví spíše ve vyspělých a bohatých zemích světa. Ve Finsku se hovoří o scénáři vyplácet od roku 2017 stovky eur měsíčně. Pilotní projet mají spustit Helsinky.

V Nizozemsku myšlenku peněz pro všechny zvažují na asi dvacítce radnic. Nejdále je město Utrecht, kde letos startuje zkušební program, který se zatím vztahuje na stávající příjemce sociálních dávek. Čtyři skupiny po zhruba 50 lidech budou dostávat částku v přepočtu 24 000 korun měsíčně. Jen jedna skupina z nich ale obdrží peníze zcela nepodmíněně. V programu je skupina, která bude muset vykonávat drobné práce pro město - například nákupy pro staré a nemohoucí. Testují také příjemce, kterým peníze odeberou, když si najdou práci. Navíc je v programu ještě kontrolní skupina, které budou ponechány stávající příspěvky od státu. Řada nizozemských měst plánuje nápad následovat.

Šedesát tisíc měsíčně pro každého. Švýcaři rozhodnou o garantovaném příjmu

O garantovaném příjmu budou letos v referendu rozhodovat Švýcaři. Pokud by návrh prošel, každý Švýcar by měl nárok na v přepočtu 60 000 Kč měsíčně (více čtěte zde). Na druhé straně oceánu se rozhodla příjem otestovat letos na podzim i kanadská provincie Ontario (více čtěte zde).

Ontario je nejlidnatější provincie Kanady, a tak by mohl být kanadský experiment užitečný i pro další státy. „Způsob, jakým jsme se chtěli vypořádat s chudobou, selhal. Musíme vyzkoušet nový přístup,“ řekl kanadský senátor Art Eggleton. Diskuze na stejné téma začala letos rezonovat i ve Francii.

V Česku se zatím o garantovaném příjmu příliš nemluví. Odborníci v minulosti odhadli výši garantovaného příjmu na 6 000 korun. Mnozí ale tvrdí, že by byl takový systém příliš nákladný a populace by zlenivěla. Základní příjem v Česku kdysi prosazovala Občanská demokratická strana, kde vzal myšlenku za svou tehdejší poslanec Vlastimil Tlustý. V současnosti se však strana těmito plány už nezabývá.

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...