Únorové ceny mírně překvapily

Zatímco ekonomové finančních společností předpovídali v únoru mírný růst spotřebitelských cen o dvě desetiny procenta, skutečné výsledky přinesly malé překvapení. Zvýšení cen v únoru bylo nulové. Podle Českého statistického úřadu se jednotlivé porovnávané položky zboží vzájemně vyrovnávaly. Výdaje na kulturu a dovolené stoupaly, ceny potravin a oblečení šly opačným směrem. V porovnání s loňským únorem inflace stoupla o čtyři procenta.

ČNB a inflace

Dohled nad stabilitou měny a
hladiny cen v ČR jsou priority,
kterými se řídí politika České
národní banky.
Aby se přiblížila stanovenému
inflačnímu cíli, snížila ČNB před
dvěma týdny klíčovou úrokovou
sazbu, která ovlivňuje ceny úvěrů
pro klienty bank, z 5,25 na pět
procent. Někteří ekonomové
takový postup nepovažují za
dostatečně účinný.

Předchozí měsíc byl poznamenán prudkým zdražením o 1,9 procenta, které způsobily deregulace cen plynu a elektřiny, zdražení dopravy a stanovení nových cen zboží hned po Novém roce.

Podle společnosti Patria Finance teprve únorová stagnace dává skutečný obraz o situaci na českém trhu. Ekonomika je podle ní stabilní a nehrozí jí náhlý růst cen.

Analytik Patrie David Marek zastává názor, že vzhledem k příznivému vývoji inflace není důvod vytýkat České národní bance nedávné snížení klíčové úrokové sazby o čtvrt procenta.

Ivo Nejdl z Raiffeisenbank tvrdí, že ve skutečnosti došlo v únoru k mírnému zdražení, které ale statistiky nezaznamenaly. "Ani proměnlivé ceny u benzinových čerpadel však nemění nic na faktu, že inflace bude dále klesat," míní Nejdl.

Výsledky podle něj nepotvrdily obavy z rychlého růstu poptávky, zvýšení úrokových sazeb v letošním roce považuje Nejdl za nepravděpodobné.

Další snížení úroků ekonomové nepředpokládají. Někteří naopak soudí, že koncem roku se mohou vrátit zpět na hodnoty před snížením.

"Pochybuji, že únorový pokles tažený potravinami bude dostatečným argumentem pro snížení úrokových sazeb," komentoval inflaci Martin Hlušek z České spořitelny.