(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Stavebním firmám hrozí rekordní pokuta, úřad je podezřívá z kartelu

  • 60
Desítka předních českých stavebních firem se pravděpodobně podělí o rekordní pokutu od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Finišuje totiž řízení, ve kterém úřad podle informací MF DNES navrhl uložit souhrnnou pokutu 2,5 miliardy korun.

Desítce stavebních firem včetně několika největších hráčů hrozí rekordní pokuta za údajné kartelové dohody. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle informací MF DNES s účastníky již dokončuje řízení. „Není ještě rozhodnuto, ale mělo by jít o jednu z nejvyšších pokut v ­historii, možná i nejvyšší,“ potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj.

Firmy už dostaly takzvané sdělení výhrad, v němž antimonopolní úřad popisuje nedostatky, které zjistil. Podle informací MF DNES, které potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, se výše navržené pokuty pohybuje okolo dvou a půl miliardy korun. To by z ní opravdu dělalo bezkonkurenčně největší pokutu, kterou kdy ÚOHS udělil.

V čem údajný kartel spočíval? Firmy se měly domlouvat na účasti v­ tendrech. ÚOHS se věcí začal zabývat kvůli relativně malé zakázce na opravu chodníků v Písku, postupně však případ rozšiřoval. Kvůli šetření mimo jiné provedl ve firmách razie, při kterých zkoumal počítače zaměstnanců a písemné dokumenty.

Na začátku antimonopolní úřad podezíral společnosti Eurovia CS, Strabag, Swietelsky stavební, K-building CB a SaM silnice a mosty. S postupujícím vyšetřováním se počet firem rozrostl, takže nyní je účastníkem například také Skanska.

Firmy se pokutě brání soudy

Zajímavé je, že ÚOHS začal případ prošetřovat v ­době, kdy stavební firmy bojovaly o každou zakázku kvůli nedostatku práce. Nezdálo se proto příliš pravděpodobné, že by se na postupu v soutěžích domlouvaly.

Nyní se čeká na prvoinstanční rozhodnutí úřadu. Je otázka, jak dlouho může toto čekání trvat, protože firmy se už intenzivně brání. „Využíváme všech dostupných možností vyplývajících z české legislativy na obhajobu své pozice i na ochranu legitimních práv. S výhradami nesouhlasíme a jsme přesvědčeni, že jsme se žádného pochybení nedopustili,“ prohlašuje mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

Její společnost napadla u soudu údajné procesní chyby úřadu, například způsob, jakým při prohlídkách zajistil některé důkazní materiály. S potenciálním tvrdým trestem nesouhlasí ani další podniky. „Nelíbí se nám tam hodně věcí, které jsme úřadu poslali. S jejich výhradami nesouhlasíme,“ řekl Petr Čížek, jednatel společnosti Swietelsky stavební.

Řízení se táhne už tři roky

Aktuální kauza stavebního kartelu běží už třetím rokem. Ještě loni na podzim místopředseda antimonopolního úřadu Michal Petr tvrdil, že do jara bude rozhodnuto. To se nestalo a nyní je jasné, že u ­avizovaného rozhodnutí už Petr nebude. Minulý týden totiž na svou funkci rezignoval a v čele Sekce hospodářské soutěže ho nahradil Michael Mikulík.

Podle předsedy ÚOHS Rafaje by to na řízení nemělo mít vliv. I když ještě minulý týden tvrdil, že o odchodu Petra neví, v pátek už říkal, že jeho konec byl dlouhodobě plánovaný kvůli přesunu do akademické sféry.

,