Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obrat antimonopolního úřadu. Zahájí sektorové šetření mobilních operátorů

  • 56
Antimonopolní úřad (ÚOHS) začne šetřit trh mobilních operátorů. Podívat se chce v prvé řadě na to, zda mezi sebou tři síťoví operátoři nekoordinují ceny. Dosud úřad nic podobného iniciovat nechtěl a hovořil o tom, že na trhu dochází k nezakázanému cenovému následování.

O2 Free za 749 korun, T-Mobile S námi síť nesíť za 749 a Vodafone Red LTE... taky za 749 korun. Tři síťoví operátoři nabízejí v Česku své vlajkové tarify (neomezené volání a 1,5 gigabajtů dat) za shodnou cenu. A zároveň i výrazně vyšší než ve většině Evropy (srovnání najdete třeba zde).

Právě na to, že to „připomíná“ cenový kartel nejčastěji upozorňovali jak samotní uživatelé, tak i spotřebitelské organizace i odborníci a někteří politici. Po dlouhém váhání se teď chystá trh prozkoumat i regulátor hospodářské soutěže.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájí v příštích dnech vlastní sektorové šetření v oblasti hlasových a datových služeb elektronických komunikací poskytovaných prostřednictvím veřejných mobilních telekomunikačních sítí,“ oznámil předseda úřadu Petr Rafaj.

13.března 2017 v 13:05, příspěvek archivován: 13.března 2017 v 14:29

Ledy se konečně hýbou! ÚOHS zahájí vlastní sektorové šetření mobilních operátorů,v dubnu PS projedná novelu zákona o elektronických komunik. https://t.co/HtSZXtFgN8

Cílem šetření bude podle Rafaje zjistit, zda na těchto trzích existují důvody pro zásah soutěžního regulátora. Konkrétně tedy půjde o prověření indicií, zda v oblasti mobilních hlasových a datových služeb nedochází k zakázané koordinaci soutěžitelů, případně ke zneužití dominantního postavení.

Zjistí-li ÚOHS něco z toho, měl by s dotyčnými operátory zahájit správní řízení, které by mohlo vést až k vysokým pokutám. Dokázat úmysl v cenových domluvách je ale obecně velmi složité.

Dosud ÚOHS operátory šetřit nechtěl

Do takovéto aktivity se dříve antimonopolnímu úřadu nechtělo. V tiskové zprávě z minulého týdne přitom ÚOHS tvrdil, že situace na trhu s mobilními daty je sice neuspokojivá, ale okamžitý zásah ÚOHS není možný. Jednak proto, že žádný z operátorů nedisponuje dominantním postavením.

Zároveň se úřad minulý týden vyjádřil i k situaci, shodného nacenění vlajkových tarifů. Označil to za nezakázané cenové následování, nikoli nelegální koordinaci.

„Úřad zahájí správní řízení, pokud získá závažnější indicii zakládající podezření, že k jednotným cenám soutěžitelé dospěli vědomou koordinací svého jednání. Žádný takový důkaz nicméně nebyl prozatím v prověřených podnětech obsažen,“ stojí v několik dní staré tiskové zprávě.

Podobně se za úřad vyjadřoval mluvčí Švanda i v době odhalení kontroverzního návrhu novely zákona o elektronických komunikacích, když ho k činnosti vyzýval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek.

„Úřad nabídky operátorů sleduje dlouhodobě, na daném trhu oficiálních ceníků cenová podobnost není jasným důkazem o kartelu, může být výsledkem cenového následování, přičemž jiné indicie než obdobné ceníkové ceny nejsou dány,“ řekl Švanda pro iDNES.cz v polovině února.

ČTÚ: Antimonopolnímu úřadu rádi pomůžeme

Činnost ex post operátora vítá i ten ex ante, tedy sektorově zaměřený Český telekomunikační úřad. „Vítáme aktivitu ÚOHS a jsme jim k sektorovému šetření připraveni poskytnout plnou součinnost, data, která máme k dispozici i konzultace,“ řekl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martin Drtina.

Aktuální oznámení ÚOHS ale neznamená, že by ÚOHS postupoval na základě dat z takzvaného tříkriteriálního testu ČTÚ, tak jak to počátkem února předeslal po schůzce s předsedy obou regulátorů premiér Bohuslav Sobotka (psali jsme zde).

Tříkriteriální test, tedy analýzu trhu za účelem zjištění, zda na ni lze aplikovat tzv. ex ante regulaci (v nejzazším možném případě teoreticky i regulaci cen) ještě nemá ČTÚ hotový.