Demolice mostu u Velké Bíteše (5. července 2013)

Demolice mostu u Velké Bíteše (5. července 2013) | foto: Tomáš Hájek

Firma vyhrála tendr na D1 s počítači za korunu. ÚOHS výsledek zrušil

  • 8
Antimonopolní úřad zrušil výsledek tendru na opravu části D1 u Velké Bíteše. Nelíbilo se mu, že vítěz OHL ŽS nabídl dodávku počítačů a software pro modernizaci dispečinku Domašov za jednu korunu.

Podle ÚOHS je to zjevně nereálné a sloužilo to jen k tomu, aby byla nabídka této firmy nejlevnější. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Výběr vítěze u antimonopolního úřadu napadla společnost Eurovia, jejíž nabídka byla pouze o několik milionů vyšší. Zpochybňovala právě účelově nastavenou symbolickou cenu u několika položek v nabídce vítězné firmy. Úřad jí dal za pravdu a nařídil Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby určilo vítěze znovu.

Mluvčí ŘSD Jan Studecký listu řekl, že ředitelství nyní zvažuje možnost odvolání, ale také vypsání zcela nového výběrového řízení. Ke zpoždění rekonstrukce dálnice by podle něj nemělo dojít. Inkriminovaný úsek totiž může být opraven až po dokončení sousedního úseku, který začíná u sjezdu Lhotka, kde práce nabraly velké zpoždění.

Právě společnost OHL ŽS zde loni kvůli problémům s nestabilním podložím stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí neočekávaných víceprací. Toho nakonec dosáhla v říjnu, kdy jí ředitelství silnic rozpočet zvýšilo o deset milionů korun. V listopadu pak začala plánovaná zimní stavební přestávka, která trvala do začátku března. ŘSD v lednu odhadovala, že po odečtení této pauzy je firma ve skluzu přibližně 100 pracovních dnů, celkem by to mohlo být až 230 pracovních dnů.

Práce "za babku" se v soutěžích slibují často

Podle expertky na veřejné zakázky ze společnosti OTIDEA nebude mít případné odvolání velkou šanci na úspěch. Upozornila navíc, že tato praxe, plnit část zakázky v podstatě zdarma, je v soutěžích poměrně častým jevem.

"Uchazeči o stavební práce zkouší nacenit určité položky v nabídce jednou korunou poměrně často. Nastavují si tak účelně cenu, která ve skutečnosti vůbec neodpovídá reálným nákladům spojeným s danou činností. Zadavatel musí vždy přezkoumat, zda je nabízená cena schopna náklady pokrýt. Což v tomto případě zcela jasně není," dodala Koláčková.

,