Úplně otevřený trh? To je jen sen

  • 2
Zkuste se zeptat exportéra z některé země Evropské unie co je jeho noční můrou. Pravděpodobně vám odpoví, že ho děsí představa, jak se snaží protlačit své zboží na britský trh. Ostrovy jsou totiž podle výzkumu agentury EOS Gallup zemí svázanou největším množstvím regulací. Vývozci si pak musí spravit chuť ve Finsku.

Země tisíce jezer je totiž podle zhruba čtyř tisíc dotázaných firem přesným protipólem Velké Británie. Její trh totiž hodnotí jako nejotevřenější a proniknout na něj je poměrně snadné.

Nechvalné stříbro a bronz za Británií drží Itálie a Francie. "Průzkum ukázal, že Británie, Itálie a Francie sice tvoří pět nejzajímavějších trhů, ale zároveň se s těmito zeměmi nejhůře obchoduje," uvádí se v prohlášení Evropské komise, která si šetření objednala.

Chtěla totiž zjistit, jaké bariéry ještě stojí v cestě volnému evropskému obchodu. Ukázalo se, že doba, kdy bude zboží mezi jednotlivými země patnáctky putovat bez omezení, je zatím pouze ideálem.

Kdyby jednotlivé země udělaly všechno pro odstranění vlastních regulací a zjednodušily se evropské zákony, ušetřila by celá unie až 15 procent nákladů, což dohromady dělá 50 milionů euro (asi 1,7 miliardy korun).

Firmy byly velmi kritické k omezením, kterými jednotlivé země chrání své trhy, necelých čtyřicet procent dotázaných se vyslovilo zrušení všech regulací, které jim brání v expanzi na zahraniční trhy.

Nejvíce si stěžovaly společnosti z Německa a Francie, naopak nejspokojenější jsou Nizozemci, Dánové a Irové. "Hlavní výsledek průzkumu je jednoznačný - země nám ukázaly žlutou kartu," konstatoval šéf komisariátu pro vnitřní trh Gerard de Graaf.

Jeho nadřízený, komisař pro vnitřní trh Frits Bolkestein, vyzval v pondělí představitele unie, aby na nejbližším setkání podnikli konkrétní kroky k uvolnění obchodních pravidel.

Zatímco Finsko, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko a Španělsko už žádná výraznější omezení nepraktikují, největší a nejbohatší země jako Německo, Británie a Francie jsou stále pozadu, konstatovala komise.

,