Stavba elektrárny Poljarnaja - u města Salechard. (12. června 2015)

Stavba elektrárny Poljarnaja - u města Salechard. (12. června 2015) | foto: PSG International

Rusové chtěli poslat českou firmu kvůli stavbě na Sibiři do úpadku. Neuspěli

  • 8
Ruská firma UPUP podala během krátké doby už druhý insolvenční návrh na otrokovickou stavební společnost PSG International (PSGI). Podle Rusů jim firma zůstala dlužná po zkrachovalé výstavbě elektrárny na Sibiři. Firma nařčení odmítá a považuje návrh za šikanózní. Soud návrh i napodruhé zamítl.

Nezdařený projekt výstavby elektrárny Poljarnaja za polárním kruhem dopadá na Česko i čtyři roky poté, co zkrachoval. Insolvenční správce zkrachovalé ruské společnost UPUP Vasilij Ančukov opětovně podal návrh na insolvenci české stavební společnosti PSG International.

UPUP si výstavbu paroplynové elektrárny u PSGI objednala v roce 2011. Peníze na výstavbu poskytla Česká exportní banka (ČEB). Výstavba však neprobíhala i kvůli náročným klimatickým podmínkám podle plánu a ČEB z projektu o dva roky později vycouvala. Přišla přitom o miliardy korun, které neúspěšně vymáhala na ruském investorovi.

Samotná UPUP skončila v úpadku a správce Ančukov nyní požadoval po PSGI celkem 18,6 milionu euro, tedy necelou půlmiliardu korun. ČEB vyplácela peníze přímo stavební firmě. Ančukov však tvrdí, že PSGI ve skutečnosti inkasovala více, než za polárním kruhem stačila během dvou let prostavět.

PSGI: Rusové jednají za hranou zákona

Soud však návrh zamítl. Aby bylo možné firmu poslat do úpadku, musí mít více věřitelů. Podle správce je tím druhým věřitelem právě exportní banka. Svá tvrzení však nijak neprokázal ani nekonkretizoval, což přimělo soud k zamítnutí návrhu.

Otrokovická firma považuje celou záležitost za ničím nepodloženou šikanu. „PSG International splnila při stavbě této elektrárny veškeré své závazky a řádně je vyúčtovala, což může i doložit. Údajné pohledávky UPUP za naší společností tak vůbec neexistují,“ uvedla otrokovická firma. Podle ní je postup UPUP za hranou zákona.

Ze strany Rusů přitom nešlo o první snahu poslat PSGI do úpadku. Ančukov podal jeden insolvenční návrh na PSGI už koncem března (více čtěte zde). Soud jej ale shodil ze stolu kvůli vadné ověřující doložce podpisu na plné moci insolvenčního správce tuzemským právníkům. V aktuálním návrhu, který od podání prvního dokumentu nedělí ani dva měsíce, požaduje však UPUP po PSGI výrazně nižší částku.

Původně chtěl správce 1,8 miliardy korun

Ještě v březnu vyčíslil UPUP své pohledávky na 1,8 miliardy korun, tedy na více než trojnásobek současné částky. Společnost to zdůvodnila tím, že ji s PSGI pojí řada složitých právních vztahů a chce proto celý proces zjednodušit.

„Navrhovatel činí pro zjednodušení věci předmětem své pohledávky řešené v insolvenčním řízení pouze nárok z bezdůvodného obohacení, vyplývající z dlužníkem nedodaného zařízení a materiálů,“ stojí v návrhu.

K prvnímu návrhu se navíc přidala i ČEB. Přihlásila pohledávky asi za 18 milionů korun. „Česká exportní banka bude nadále vymáhat své pohledávky právní cestou,“ reagoval vedoucí odboru komunikace banky Petr Križan.