Ilustrační snímek

Ilustrační foto. - administrativa, šanony, EU, Unie, papírování | foto: Evropská komise

Absurdita roku: Úřad práce chce od firem údaje, které už má

  • 18
Největší překážkou v podnikání roku 2015 je požadavek na údaje, které po zaměstnavatelích postižených osob žádá Úřad práce, ale přitom už je má v databázi. Zbytečné papírování se navíc neobejde bez přehledu tržeb, spojených s těmito osobami. Loni anticenu Absurdita roku získala povinnost pro pořadatele akcí, kteří museli 10 dní dopředu nahlásit jména interpretů a názvy skladeb.

Absurditu roku 2015 zvolila veřejnost, výsledky byly vyhlášeny v Praze. Lidé vybírali z několika kandidátů na anticenu. Jedním z nich byl zákon o dvacetimilionových kaucích pro distributory pohonných hmot. Distributorem se totiž stává i firma, která umožní zaměstnanci využívat služební vůz pro osobní potřebu a následně mu přeúčtovává náklady na nákup benzinu či nafty.

Máme práci pro každého!

Aktuální pracovní nabídky na jobDNES.cz.

Nevíte si rady? Zeptejte se v poradně JobDNES.cz

Nejvíce hlasů ale získal zmíněný požadavek Úřadu práce. Zaměstnavatelé, kteří mají nadpoloviční podíl osob se zdravotním pojištěním, mají právo čerpat podporu od Úřadu práce. S úřadem však musí uzavřít dohodu o vymezení chráněných pracovních míst. Absurdní na tomto procesu jsou přílohy, kterými musí zaměstnavatelé žádost o dohodu doplnit. Všechny údaje, které Úřad práce v těchto přílohách požaduje, již sám vlastní.

Úřad práce připouští, že informace má, ale nejsou na dosah. „Úřad práce nemá v rámci současných informačních systémů centrální databázi, proto musí vyžadovat od zaměstnavatelů doložení seznamu všech dohod, které s Úřadem práce uzavřeli. Jedná se o dočasné opatření, které odstraníme ihned, jakmile uplyne účinnost dohod, uzavřených v předchozí databázi AIS, tedy k 31. prosinci 2016,“ reagovala mluvčí Kateřina Beránková.

„Vítězná absurdita se zprvu nemusí jevit, jako zásah byrokratů proti podnikatelům, avšak přílohy, které musí zaměstnavatelé v důsledku tohoto nařízení dodávat, jsou opravdu jen další nadbytečnou zátěží,“ uvedli organizátoři ankety.

Hluboko do šuplíku

Zaměstnavatelé musí také přikládat přehled tržeb získaných prodejem výrobků a služeb, které souvisí se zaměstnáváním postižených osob. Většina firem, kterých se povinnost týká, má v průměru 60 až 70 procent zaměstnanců se zdravotním postižením, kteří se podílejí, ať už přímo či nepřímo, na vzniku všech tržeb. Firma ale získává tržby jako celek a nelze je tedy podle zaměstnavatelů členit mezi jednotlivá pracovní místa.

„V neposlední řadě musí zaměstnavatelé evidovat a přiložit přehled celkové výše příspěvků, které získali od Úřadu práce, a to vždy za poslední čtyři roky. Tyto příspěvky však poukazuje firmě sám adresát žádosti, tedy Úřad práce,“ dodali organizátoři.

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v ČR.

Loni se absurditou roku stala povinnost doložit Ochrannému svazu autorskému (OSA) deset dní před akcí seznam uváděných děl a interpretů. Kromě toho, že požadavek zatěžuje papírováním pořadatele koncertů, večírků, diskoték či svateb, znemožňuje také pouštění písní na přání. (více k absurditě roku 2014 čtěte zde)

,