Kvízomaty jsou hrací přístroje, které kombinují klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami.

Kvízomaty jsou hrací přístroje, které kombinují klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. | foto: František Vlček, MAFRA

Úřad trestá majitele kvízomatů. Vyměřil pokuty za 32 milionů korun

  • 3
Specializovaný finanční úřad začal nově udělovat pokuty majitelům nebo nájemcům heren a podobných provozoven, ve kterých byly kvízomaty. Jde o přístroje, které kombinují klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. Čtyřem majitelům kvízomatů úřad dosud uložil pět pokut v celkové výši téměř 32 milionů korun.

V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo Generální finanční ředitelství (GFŘ), podle nějž jsou všechna tato zařízení nelegální. Úřad vydal první rozhodnutí o udělení pokuty majitelům nebo nájemcům heren v řádu desítek milionů korun, dalších zhruba třicet správních řízení je v jednání.

Kvízomaty

Kvízomaty jsou hrací přístroje, které kombinují klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. Podle GFŘ jsou nelegální.

Z podobných technických zařízení, na které ministerstvo financí vydalo povolení, platí majitel státu odvod. Ten činí 28 procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými částkami a navíc 80 korun denně za každý povolený přístroj.

Od roku 2017 se daň zvýší na 35 procent. Zákon, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna, ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

„Jde o další krok finanční správy v boji proti nelegálnímu hazardu, jehož cílem je zamezit šíření a provozování kvízomatů,“ uvedla mluvčí GFŘ Petra Petlachová. „Kromě pokutování vlastníků kvízomatů je možné ve správním řízení udělit pokutu i subjektům, které se na této činnosti podílejí. V tomto případě majitelům či nájemcům heren a podobných provozoven,“ dodala.

Finanční správa předpokládá, že tento postup splní represivní funkci a současně zapůsobí preventivně. Majitele nebo nájemce heren má odradit od spolupráce s majiteli kvízomatů.

Počet kvízomatů v Česku odhaduje GFŘ na 1700, počet provozoven na 600. Nejvíce se nepovolený hazard koncentruje v Brně a v Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Čtyřem majitelům kvízomatů finanční úřad dosud uložil pět pokut v celkové výši téměř 32 milionů korun. „Všechny zjištěné případy byly současně předány policii formou trestního oznámení,“ doplnila Petlachová.

,