Pivní lahev (Ilustrační foto)

Pivní lahev (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Stát zbohatl o tři koruny. Úředník vrátil zabavenou pivní lahev

  • 26
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových obvykle prodává památkově chráněné zámky, nepotřebné úřední budovy a další majetek stamilionových hodnot, pro který stát nemá využití. Úředníci však často zpeněžují i předměty výrazně nižší hodnoty. V Olomouci získali tři koruny za vrácení prázdné pivní lahve.

Pivní lahev spolu s otevřenou krabicí vína získalo pracoviště úřadu v Olomouci. Alkohol byl zabaven člověku, který ho popíjel na veřejném prostranství v centru města, kde je to zakázané. „Nádoby byly nešťastníkovi zabaveny, jejich obsah zlikvidován a lahev odnesena do výkupu. Utržené tři koruny za vrácenou lahev pak olomoučtí pracovníci odvedli do státního rozpočtu,“ uvedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na svých facebookových stránkách.

Zabavené pivo a krabice vína

Diskutující se pod příspěvkem podivují, zda administrace celé záležitosti a doba, kterou úředník pro vracení lahve potřeboval, nestála stát víc než tříkorunový zisk. Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky je však povinností úřadu se o veškerý majetek, který získá, postarat. Činnost úřadu je totiž výrazně obsáhlejší než prodeje budov za desítky a stovky milionů korun, které jsou nejvíce vidět. Nezřídka to přináší pouze náklady na likvidaci a nulový výdělek.

„Postarat se i o tyto kuriózní případy patří mezi povinnosti ÚZSVM. Stejně jako například likvidace bezcenných či hygienicky závadných předmětů z odúmrtí či z trestné činnosti. Tímto způsobem nám například připadají i předměty, jimiž se trestné činy nebo přestupky páchají, jako jsou palírny, pěstírny konopí, zakrvavené nože či sekery,“ uvedl Ležatka. Dodal, že zaměstnanci tuto činnost vykonávají v rámci své standardní pracovní náplně a pro úřad to nepředstavuje žádné výjimečné náklady.

Album známek, vyznamenání i palička těhotné ženy...

ÚZSVM během léta zveřejňuje na svém profilu právě takové kuriózní případy. Vedle pivní lahve informoval například o paličce na maso, která byla zabavena těhotné ženě. Nastávající matka s ní zničila notebook v zaměstnání svého přítele, kde si přišla vyřídit vzájemné rozpory.

Podle protokolu za útok mohly „splašené hormony“ a dvojice se posléze usmířila. Žena však musela zaplatit opravu notebooku, pokutu a palička ji byla zabavena a následně zlikvidována. Stejně skončily i dvě šňůry s připevněnými magnety. S těmi jedna žena v Jilemnici lovila z kašny mince, které tam pro štěstí lidé házejí.

Naopak vydělat by stát mohl na sbírce známek, kterou aktuálně úřad prodává za 7 200 korun. Po zemřelé dceři lékaře Klementa Martina Zrůnka, který se účastnil bojů první světové války, zase ÚZSVM připadla sbírka vyznamenání. Ty nakonec získal Vojenský historický ústav v Praze.