Úřad práce. Ilustrační foto

Úřad práce. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Úřady práce hlásí podvody, lidé falšují potvrzení na dávky

  • 111
Aby lidé nepřišli o výraznou část podpory v nezaměstnanosti, snaží se podvést úřady práce na severu Čech falešnými omluvenkami či jinými dokumenty. Od ledna nově platí, že ten, kdo nepředloží závažné důvody pro svůj předchozí odchod ze zaměstnání, dostane o 20 procent nižší podporu.

Paní Emílie zapomněla přijít na domluvenou schůzku na Úřadu práce v Mostě. Místo aby se omluvila a snažila se domluvit, nechala si – aby nepřišla o podporu v nezaměstnanosti a další dávky, tedy několik tisíc korun – vyrobit razítko gynekologické ambulance a sama si napsala a podepsala "omluvenku ze zdravotních důvodů". Dokonce se na papíře sama nechala i na čas hospitalizovat v místní nemocnici.

VÝŠE PODPORY

Od ledna se vyplácí při odchodu ze zaměstnání bez tzv. závažných důvodů podpora ve výši 45 % z průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání. V případě, že jsou k odchodu vážné důvody či výpověď dává zaměstnavatel, je podpora 65 %.

Závažné důvody mohou být zdravotní (například i péče o nemocného partnera nebo děti) i třeba to, že zaměstnanec nedostává řádně mzdu. Důvodem může být i nutnost dojíždět do práce, ale vždy za specifických podmínek - například nemožnost postarat se kvůli tomu o děti.

Úřad ale samozřejmě podobné dokumenty prověřuje. Stačil jeden telefon lékařce, jejíž jméno bylo na falešném razítku, a žena, která nechtěla přijít o podporu, je rázem z evidence úřadu na půl roku vyřazena. Nemá nárok nejen na podporu v nezaměstnanosti, ale ani na dávky v hmotné nouzi, nemůže se přihlásit na rekvalifikaci a navíc si sama musí uhradit zdravotní pojištění.

Podobných pokusů podvést úřad práce falešnými omluvenkami či jinými dokumenty přibývá. Kromě lidí, kteří se vyhýbají povinným schůzkám s úředníky, se k nim nově řadí ti, kteří na úřadě práce skončili poté, co sami odešli ze zaměstnání bez takzvaně závažných důvodů.

"Několik lidí se pokusilo zpětně takzvané závažné důvody doložit. Jeden například tvrdil, že musel práci ukončit kvůli dojíždění, které mu předtím víc než rok nevadilo. Pokud by nezvládal dojíždění například ze zdravotních důvodů nebo kvůli péči o rodinu, je to něco jiného, ale to, že ho dojíždění začalo obtěžovat, takovým důvodem není," upozornila Eva Maříková, mluvčí mosteckého úřadu práce.

Vážným důvodem je i nemoc v rodině

"Za vážné lze uznat zdravotní důvody, a to i v případě zdravotních problémů rodinných příslušníků. Vše ale musí být řádně doloženo a uvedeno už v dohodě o ukončení pracovního poměru."

"Mezi vážné důvody patří i skutečnost, že zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu, a pracovní poměr byl proto zaměstnancem okamžitě zrušen," vysvětlil Jiří Pánek, vedoucího odboru poradenství a zprostředkování zaměstnání.

Najít správné "závažné důvody" ve výpovědi se ale často snaží i zaměstnavatelé. Volají na úřady práce a zjišťují, jak by mohli lidem, kteří odcházejí, aspoň trochu zlepšit situaci.

"Rozdíl mezi 65 a 45 procenty podpory je velký, v takovém případě je samozřejmě zajímavá každá koruna. Zaměstnavatelé se často snaží zajistit výhodnější podmínky. I pokud ale do dohody napíší třeba to, že člověk odchází ze zdravotních důvodů, musí se to pro přiznání vyšší hodnoty podpory doložit lékařskou zprávou," uvedl Josef Pavlátka z Úřadu práce v Lounech.

Může se hodit

Hledáte práci?

Vybírejte v klidu domova z několika tisíc pracovních nabídek na www.jobdnes.cz