Vězni opouštějí pardubickou věznici. Ilustrační foto: Michal Klíma, MAFRA

Vězni opouštějí pardubickou věznici. Ilustrační foto: Michal Klíma, MAFRA

Úřady práce po amnestii zapsaly 3 706 lidí, vyplatily jim první dávky

  • 11
Na úřadech práce se zapsalo za prvních deset dní po vyhlášení amnestie 3 706 lidí. Téměř všem úředníci vyplatily dávku mimořádné okamžité pomoci až tisíc korun. Část z bývalých vězňů bude čerpat podporu v nezaměstnanosti, ta však bude v prvních měsících jen zhruba dva tisíce korun.

Vyřizování žádostí se většinou obešlo bez potíží, informoval mluvčí centrálního úřadu práce Jiří Reichl. Někde se přesto vyskytly.

Úředníci si stěžovali třeba na opilost klientů, někde i na jejich agresivitu. V některých úřadech byli lidé také netrpěliví a panovala nervozita. Pracovníci řešili ale i případy, kdy jim příchozí kvůli dávkám lhali. Někteří neměli také doklady, informoval mluvčí.

Kolik stála amnestie? Analýzu čtěte zde

Dávku mimořádné okamžité pomoci až 1 000 korun vyplatily úřady práce 3 517 žadatelů. Někteří vězni se zřejmě ještě zaevidují, celkem celu opustilo přes 6 300 odsouzených.

Okamžitá pomoc

výplata dávky do 11. ledna

Ústí nad Labem: 551 (nejvíce)
Brno: 411
Praha: 391
Příbram: 322
Jihlava: 101 (nejméně)

Dávku mimořádné okamžité pomoci je možné získat za rok několikrát. Celková suma nesmí překročit 13 640 Kč, tedy čtyřnásobek životního minima.

Zdroj: Úřad práce

Do evidence uchazečů o zaměstnání úřady po amnestii do 11. ledna podle mluvčího zapsaly 3 706 lidí. Nejvíc jich bylo v Ostravě, a to 643, nejméně pak v Jihlavě. Tam úředníci evidovali 73 osob.

Propuštění mohou získat podporu v nezaměstnanosti, pokud splní dané podmínky. Museli třeba v posledních 12 měsících odvádět sociální pojištění.

Podle sdělení ministerstva práce činila v roce 2011 průměrná hrubá měsíční mzda vězňů 3 639 korun. Po odečtení daní a odvodů příjem dosahoval 3 238 korun. Podpora v nezaměstnanosti by se tak v prvních dvou měsících rovnala 65 procentům čistého výdělku - 2 105 korun. Další dva měsíce by to byla polovina, tedy 1 619 korun. Po zbytek podpůrčí doby se pobírá 45 procent, což by bylo 1 457 korun.

Při vyřizování v pobočkách se potíže většinou neobjevily. Některé je ale zaznamenaly.

,