Úředníci vědí, jak bez tendru rozhodovat státní zakázky - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úředníci vědí, jak bez tendru rozhodovat státní zakázky

  4:13
Vítěz jedné z největších zakázek letošního roku už je známý. A to zatím neproběhlo ani výběrové řízení. Ministerští úředníci totiž našli v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek způsob, jak rozhodovat lukrativní státní obchody ještě předtím, než se o ně firmy vůbec můžou utkat.
Ani šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina zatím neví, jak se k případu postavit.

Ani šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina zatím neví, jak se k případu postavit. | foto: Radek MičaMF DNES

Příběh, který by se mohl stát precedentem, se teď odehrává na ministerstvu financí. Tam probíhá soutěž o to, která IT firma dostane příležitost vybudovat informační systém, který by měl zprůhlednit státní hospodaření.

Stát za něj plánuje utratit téměř dvě a půl miliardy korun. A průběh soutěže je od samého začátku sporný. Tendr teprve nedávno odstartoval a firmy zatím ani nepodaly nabídky. Už teď se ví, že hlavním vítězem tendru se stala společnost SAP.

Hlavní podmínku soutěže totiž ministerští úředníci v zadávací dokumentaci, což je manuál pro uchazeče, stanovili následujícím způsobem: ať firmy vymyslí pro státní finance, co chtějí, musí být základním stavebním prvkem jejich systému software od firmy SAP.

Nic výjimečného
Společnost, která se navíc tendru sama také účastní, má tak jako jediná jasno – ať to dopadne, jak to dopadne, ona má obchod jistý. Potíž je v tom, že zákon něco takového výslovně zakazuje.

"Jmenovat konkrétní firmu nebo produkt v zadávací dokumentaci je možné jen ve zcela výjimečných případech," říká Pavel Herman, odborník na veřejné zakázky z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

A podle Pavla Jirky, jehož společnost se dlouhá léta zabývá přípravou výběrových řízení pro státní správu, zakázka ministerstva financí tímhle výjimečným případem není.

"Každý informační systém je možné dostatečně srozumitelně a přesně popsat jen pomocí obecných specifikací. K uvádění konkrétního softwaru v tomhle případě skutečně není důvod," říká Jirka.

Vrchol už během předehry
Jenže ministerstvo financí trvá na tom, že zákon neporušuje a se zakázkou je vše v naprostém pořádku. A jako ochranný štít si proti všem námitkám bere na pomoc novinku v zákoně o zadávání veřejných zakázek jménem soutěžní dialog.

To je zvláštní předehra k samotnému výběrovému řízení, která má úřadům při vypisování obzvlášť složitých zakázek pomoci ujasnit si, co vlastně chtějí.

Zjednodušeně funguje tak, že si úřad sezve potenciální uchazeče o zakázku a řekne jim třeba, že potřebuje systém, který dokáže rozpoznat zaměstnance, jenž se flákají během pracovní doby.

Ministerstvo prý zákon neporušilo
Na uchazečích o obchod pak je nabídnout státu svoje nápady na řešení problému. Z nich pak úředníci sestaví jedno ideální řešení a na to vypíší soutěž.

Tak to probíhalo i v případě zakázky na ministerstvu financí, jenže výsledkem soutěžního dialogu nebylo obecné ideální řešení, ale zcela konkrétní jméno softwarového produktu jedné firmy.

Ministerstvo financí tvrdí, že i takový výklad ustanovení o soutěžním dialogu je možný a že tedy zákon neporušilo. Na důkaz svého tvrzení poslalo redakci i obsáhlou právní analýzu, která dává úřadu za pravdu. Také z ní vyplývá, že už si zřejmě někdo na dosavadní průběh soutěže stěžoval.

Antimonoplní úřad nemá jasno
Má ministerstvo financí pravdu? Je skutečně možné v soutěžním dialogu vybrat konkrétní produkt konkrétní firmy ještě před tím, než proběhne samotný tendr? O to se teď povede urputná právní bitva.

Vzhledem k tomu, že je soutěžní dialog novinka, totiž zatím neexistuje jednotný právní výklad toho, co je v rámci něj možné. "Určitě se o tom ještě povede diskuse. Ale podle mého názoru účelem soutěžního dialogu není posuzování konkrétních produktů, ale hledání jednoho nebo více řešení naplňujících potřeby zadavatele," říká Pavel Jirka.

Ani antimonopolní úřad závazný výklad zatím nenabízí. "V rozkladovém řízení jsem se zatím se žádnou zakázkou používající soutěžní dialog nesetkal, takže nelze říct, jak se k tomu postavíme," říká šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Jeho úřad ale v minulosti většinu výběrových řízení, kde se v zadávací dokumentaci objevuje jméno konkrétního produktu, rušil.

Hlavní slovo bude mít SAP
To, jakým způsobem ministerstvo financí zakázku vypsalo, ale může mít ještě jeden absurdní důsledek. O tom, kdo vyhraje, se totiž bude z velké části rozhodovat také v kancelářích společnosti SAP.

Jedním z klíčových kritérií, která určí vítěze, totiž bude i nabídnutá cena. Tu zásadně ovlivní, za kolik se firmám bojujícím o státní obchod podaří nakoupit základní software od firmy SAP.

"Smlouvy se SAP jsou postaveny tak, že o ceně softwaru pro koncového zákazníka nemůžeme rozhodnout my, tu stanoví SAP. Pokud si tedy SAP vybere jiného uchazeče a slíbí mu svoje zboží za lepší ceny, budeme ve významné nevýhodě," říká zástupce jedné z firem, které se tendru na ministerstvu financí účastní.

Tuto možnost v rozhovoru pro MF DNES nepřímo připustil i šéf projektu na ministerstvu Pavel Nevšímal.

Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Nvidia slibuje továrnu v Texasu a výrobu čipů a serverů za 500 miliard dolarů

Další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, je Nvidia. Hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou...

14. dubna 2025  22:07

Trump zvažuje zrušení cel v autoprůmyslu. Firmy potřebují čas na změnu, řekl

Americký prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil, aby dal výrobcům automobilů čas na úpravu dodavatelských řetězců....

14. dubna 2025  21:17

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Akciové trhy ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské i americké akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým...

14. dubna 2025  10:51,  aktualizováno  16:30

Konec úsporného období. Češi kvůli chladnější zimě spotřebovali více plynu

Spotřeba plynu v Česku během současné topné sezony vzrostla meziročně o dvanáct procent. Hlavní příčinou zvýšeného odběru bylo chladnější počasí, kdy byl plyn využíván zejména k topení.

14. dubna 2025  14:15

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

14. dubna 2025  14:03

V životě jsem nevyhrál, vezmu ženu na výlet. Známe dalšího výherce Megahry

Jarní soutěž Megahra o auto zná třetího týdenního vítěze, stal se jím čtenář Tomáš Glabazňa z Kroměřížska. „Jsem z toho překvapený, nikdy jsem nic nevyhrál,“ uvedl šťastný vítěz peněžní prémie 10...

14. dubna 2025

Vrátí se Evropa k ruskému plynu? Může ji k tomu přimět Trumpova nevypočitatelnost

Energetická bezpečnost Evropy zůstává i více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu velmi křehká. Výpadek ruských dodávek v předchozích letech pomohl překonat zejména americký zkapalněný...

14. dubna 2025  13:15

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

14. dubna 2025  11:23

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

KOMENTÁŘ: Fiala je nejčernější labuť našich financí, myslí si Schillerová

Některé události lidstvo předvídat nedokáže. Jsou zdánlivě nepravděpodobné, přesto mají mimořádně negativní dopad. Jisté je jen to, že se čas od času objeví. Libanonsko-americký spisovatel Nassim...

14. dubna 2025  8:35

Potravinový semafor nebude, Nutri-Score šlo s novou Evropskou komisí k ledu

Systém jednotného a hlavně jednoduchého označování potravin Nutri-Score, které mělo informovat o zdravotních benefitech potravin, šel s novou Evropskou komisí prakticky k ledu. Na začátku března...

14. dubna 2025