Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

USA dosáhly stropu pro dluh, mají 79 dní na odvrácení bankrotu

  • 705
Spojené státy v pondělí dosáhly stropu pro zadlužení ve výši 14,29 bilionu dolarů. To je limit toho, co si federální vláda může půjčit prodejem státních dluhopisů. Američtí zákonodárci ho mohou zvýšit, čas ale mají jen do 2. srpna. Pokud se během těchto 79 dní nedohodnou, hrozí USA bankrot.

V takovém případě by totiž Spojené státy čekal podobný scénář jako Řecko. Ratingové agentury by zemi pravděpodobně snížily ratingovou známku až na takovou míru, kdy by jí investoři nebyli ochotni půjčovat. Na rozdíl od Řecka by však pád USA zasáhl celou světovou ekonomiku.

"Vzhledem k tomu, jak důležité postavení má ve světě americký dolar, mělo by to nedozírné následky," řekl iDNES.cz ekonom Patria Finance Vladimír Pikora.

Ministr financí Timothy Geithner nyní získá peníze na provoz státu díky přesunům peněz v rozpočtu. Všeobecně se ale očekává, že Kongres nakonec strop pro zadlužení zvýší, a země se tak bankrotu vyhne. "Pokud Spojené státy chtějí zůstat světovou velmocí, budou s tím muset něco dělat," míní Pikora.

Co je dluhový strop USA

Je to maximální limit toho, co si federální vláda může půjčit prodejem státních dluhopisů. Stanovuje ho Kongres. První limit byl stanoven v roce 1917 na 11,5 miliardy dolarů. V současné době je strop ve výši 14,294 bilionu dolarů.

Američtí zákonodárci jej v minulosti zvyšovali v podstatě pokaždé, když schvalovali vyšší výdaje nebo snižování daní.

Zdroj: CNN

Podle něj je pravděpodobné, že se Kongres nakonec dohodne buď na zvýšení daní, nebo na snížení rozpočtu. "Spojené státy mají na rozdíl od Evropy kde šetřit. Celkem rychle mohou například zredukovat aktivity své armády ve světě," dodal Pikora.

Jednání o zvýšení limitu nicméně již nějakou dobu trvají a zatím nepřinesla naději na rychlé řešení situace. Republikáni svůj souhlas s posunem hranice pro zadlužení země podmiňují rozsáhlými škrty ve výši několika bilionů dolarů. Bílý dům sice projevil ochotu k úsporám, nechce ale, aby zasahovaly jeho priority, jako je věda či vzdělání. Část demokratů pak požadavky republikánů odmítá zcela, protože je považuje za vydírání.

Geithner v minulosti opakovaně varoval, že nezvýšení stropu pro státní dluh by otřáslo světovou ekonomikou zotavující se z hluboké recese. Finanční trhy by ztratily důvěru ve schopnost Spojených států řešit své rozpočtové problémy a splácet své finanční závazky. Zatím jsou ale v klidu a věří Geithnerovi, že do srpna nebudou mít USA s penězi problém.

Spojené státy se s rychlým růstem zadlužení potýkají zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. V roce 1980 přitom představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.